Volba pěti členů Rady ČT se nekoná, poslanci schůzi přerušili

pátek, 3. června 2022, 14:20 Aktuality, TV MediaGuru

Pětici nových členů Rady České televize poslanci v pátek nakonec volit nebudou. Schůze Poslanecké sněmovny byla přerušena do 14. června.

Zdroj: ČT

Zdroj: ČT

Pětici nových členů Rady České televize poslanci v pátek nakonec volit nebudou. Před projednáváním tohoto bodu se dohodli na tom, že aktuální schůzi Poslanecké sněmovny přeruší do 14. června. Na program se tak dostane až za téměř deset dnů.

Důvodem byly spory ohledně toho, zda je volba skutečně tajná. Členy mediálních rad i kandidáty na některé další funkce volí Sněmovna tajně. Tajnost volby však zpochybnil předseda SPD Tomio Okamura. „Při minulé tajné volbě členů Rady České televize jsem osobně viděl vládní poslance, jak ukazují vládním členům volební komise svůj vyplněný volební lístek a až poté ho vhodili do urny. Něco takového je evidentním popřením principu tajné volby,“ prohlásil Okamura. Navrhl přijmout usnesení k provádění tajné volby, které by stanovilo, že poslanci vloží za plentou hlasovací lístky do obálky a tu pak vloží do urny.

Předseda klubu ODS Marek Benda označil Okamurovo tvrzení za lež. „Při volbě Rady České televize se nic takového nestalo," řekl. Okamurův návrh usnesení označil za nehlasovatelný, protože ho poslanci nedostali 24 hodin předem, jak stanoví jednací řád.

Poslanec ANO Aleš Juchelka zaznamenal „podobnou šuškandu", jak o ní mluvil Okamura, při volbě viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu. „Je to opravdu trapná situace pro všechny," míní. Proti vkládání lístků do obálek nic nemá. „Je to snaha jenom zdržovat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Okamurův návrh označil za nesmyslný. Proti Okamurově iniciativě navrhoval, aby poslanci museli přeložit volební lístek na polovinu a poslanci SPD na čtyři části. Předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) podotkl, že v občanských volbách se obálky používají, technicky to možné je i při tajných volbách ve Sněmovně. Sehnat 200 obálek by podle něj trvalo asi 15 minut.

Předseda klubu SPD Radim Fiala si nakonec vyžádal dvě hodiny přestávky na poradu svého klubu s tím, že poslanci se potřebují poradit. Po něm o dvě hodiny požádala i předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), který jednání řídil, nejprve svolal poradu předsedů klubů. Po ní schůzi pro dnešek přerušil do 14. června. Celkem čtyřhodinová přestávka by znamenala, že by Sněmovna teoreticky pokračovala v jednání až od 18 hodin.

Poslanci měli dnes v tajné volbě vybírat z celkem patnácti kandidátů finálních pět jmen. Do závěrečného kola volby se dostali například Luboš Beniak, Vlastimil Ježek, Bohumil Kartous, Karel Novák, Jiří Voráč, Jakub Končelík nebo Ladislav Mrklas.

Rada ČT má ze zákona 15 členů. Pět míst je ale v současnosti neobsazených.

Do finále volby Rady ČT postupují Beniak, Ježek nebo Novák

úterý 17. května 2022

-čtk, -mav-