Instagram si nechá platit za větší dosah reels

neděle, 24. července 2022, 08:10 Internet & Mobil MediaGuru

Kdo nechce spoléhat na virálnost svých krátkých hudebních videí, může z nich udělat reklamní obsah.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Meta potvrzuje, že v současnosti jsou pro ni nejdůležitějším formátem takzvané reels, tedy kratičká multimediální videa ozvláštněná hudbou, GIFy, filtry či dalšími vizuálními prvky. Nápadně se podobají tomu, čím obsahově vyniká čínský TikTok. Jenže podobně jako Instagram uspěl se svými stories fakticky okopírovanými od Snapchatu, své fanoušky si na sociální síti nacházejí i reels. Ty by mohly nově výrazně zaujmout značky a obecně zadavatele reklamy, neboť Instagram je nyní umožňuje zkonvertovat do podoby reklamy, tedy sponzorovaného obsahu. Ten má ze své podstaty vyšší dosah než standardní tvorba. S propagovanými reels se uživatelé setkají nejen v hlavním kanálu příspěvků a samostatné záložce věnované reels, ale také ve stories a v sekci „objevit“.

Aby bylo možné novinku reálně využít, stanovil Instagram několik základních podmínek. V první řadě musí být video kratší než 60 sekund a natočeno ve vertikálním formátu přes celou obrazovku. Navíc je zapovězeno používat obsah, na který mají autorská práva třetí strany. Může jít o hudbu, obrázky GIF, interaktivní nálepky či filtry. A v neposlední řadě nelze finančně podpořit reels, jež autor už zveřejnil na Facebooku.

 „Jde o náš nejrychleji rostoucí formát a důležitou součást Instagramu. Podporou této tvorby snadněji navážete vztah se svým publikem a získáte potenciální nové zákazníky,“ podotýká Instagram na svém blogu. Z hospodářských výsledků firmy za první letošní čtvrtletí vyplynulo, že uživatelé Instagramu tráví více než pětinu času na sociální síti právě prohlížením reels, připomněl server TechCrunch.

Reels se ovšem budou stále častěji vyskytovat nejen na Instagramu, ale také Facebooku. Jeho provozovatel tento týden oznámil novinku týkající se také největší sociální sítě. Facebookoví influenceři, kteří streamují záběry ze svého hraní počítačových her, dostanou možnost záznam snadno sestříhat a překonvertovat právě do „tiktokového“ formátu. Zatímco v případě Instagramu se snaží společnost zvýšit marketingový potenciál reels, v případě Facebooku a oznámené nové funkce je hlavním záměrem se přiblížit funkčnosti a popularitě platforem typu Twitch a YouTube.

Vstříc lokálnímu byznysu

Atraktivitu kratičkých multimediálních videí může v očích tvůrců zvyšovat i jeden zásadní rozdíl oproti stories, a sice že reels automaticky po 24 hodinách od zveřejnění nezmizí. Autory či zadavatele tedy nemusí tolik mrzet, že za jeden den by investované peníze a vložená energie přišly vniveč. Tím však příliv instagramových novinek s byznysovým přesahem nekončí. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg tento týden ohlásil nasazení nové mapky, přes kterou vyhledávat populární lokální podniky či pozoruhodná místa v dosahu uživatele. Novinky ale může snadno provázet obava, zda značkám k získání solidní sledovanosti a pozornosti postačí „jen“ publikovat kvalitní obsah, nebo si v praxi budou muset připlatit za dosah. Dlouhodobé snižování dosahu nesponzorovaných příspěvků na firemních facebookových profilech představuje v tomto ohledu poněkud varovný příklad.

-riv-