Výbor nedoporučuje Sněmovně schválit zprávu o činnosti ČT

čtvrtek, 15. září 2022, 13:05 Aktuality, TV ČTK

Poslanci volebního výboru nedoporučili Poslanecké sněmovně schválit výroční zprávu o činnosti ČT v loňském roce.

Poslanci volebního výboru dnes při své schůzi v ostravském studiu České televize (ČT) nedoporučili Poslanecké sněmovně schválit výroční zprávu o činnosti ČT v loňském roce. Důvodem tohoto rozhodnutí je loňské hlasování televizní rady o bonusu ředitele za rok 2020. Podle některých poslanců rada tehdy odhlasovala snížení bonusu nezákonně či sporně.

Neschválení zprávy navrhl poslanec Jan Lacina (STAN). Ten ale nejprve ve svém vyjádření vyzdvihl úspěchy ČT, například co se týče celkového podílu na trhu či úspěchů filmové tvorby. Spolu s ním pro návrh takového usnesení hlasovali i další poslanci vládní koalice. Naopak proti byli především poslanci opozičního hnutí ANO.

„Máme opakovaně pochybnosti o tom, zda rada rozhodovala v souladu se zákonem. Nemůžeme se ztotožnit s tím, jak rada přijímala některá usnesení. Máme podezření, že nekonala v souladu se zákonem. Není to nic proti práci ČT," uvedl na jednání výboru jeho člen Jan Jakob (TOP 09). Lacina dodal, že neschválení zprávy je jediný nástroj, jak může výbor reagovat na výhrady vůči televizní radě.

„Koaliční poslanci se snad zbláznili," řekl v této souvislosti předseda volebního výboru Aleš Juchelka (ANO) a doplnil, že kolegové ze stran vládní koalice si zásadně odporují. „Na jednu stranu chválíte činnost ČT, ale nechcete schválit zprávu o její činnosti," řekl. Podobně se vyjádřil i Martin Kolovratník zvolený za ANO. „Jsem hodně zaskočen, je to zpráva o České televizi, není to o Radě České televize. Zní to velmi pokrytecky, pokud ČT chválíme a konstatujeme pozitivní věci a pak zprávu shodíte a s tím celou instituci," řekl.

Důvodem sporu je podle poslanců postup rady při snížení bonusu generálnímu řediteli Petru Dvořákovi za předloňský rok. Pochyby údajně budí rozhodnutí rady o snížení ředitelova bonusu na 66 procent, když je přijala pěti hlasy z osmi přítomných a celkový počet členů byl tehdy 11. Spor se vede o to, zda byla v tomto případě potřebná vyšší, takzvaná kvalifikovaná většina, nebo ne.

Snížení bonusu pro ředitele ČT bylo podle výboru nezákonné

čtvrtek 14. dubna 2022

-čtk-