Netflix přidal předplatitele a věří, že se vrací na růstovou cestu

úterý, 18. října 2022, 23:05 Internet & Mobil, TV MediaGuru

Netflix ve třetím čtvrtletí přidal po dvou záporných kvartálech více předplatitelů, než se předpokládalo. Také pro poslední čtvrtletí roku odhaduje jejich navýšení.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Streamovací videoslužba Netflix navýšila k 30.9. 2022 počet předplatitelů o 2,4 milionů na celkových 223 milionů. Přírůstek byl vyšší, než Netflix na konci druhého čtvrtletí očekával. Tehdy předpokládal, že se po dvou čtvrtletích, kdy se počet předplatitelů snížil, vrátí k růstu s milionovým přírůstkem. Navýšení předplatitelů je tak víc než dvojnásobné. Tržby Netflixu se ve třetím čtvrtletí 2022 meziročně zvýšily na 7,9 mld. USD (+5,9 %) a čistý zisk v tomto kvartále dosáhl 1,4 mld. USD.

Netflix věří, že se vrátil zpět na růstovou trajektorii. „Po náročném prvním pololetí věříme, že jsme na cestě k opětovnému urychlení růstu. Klíč leží v uspokojení našich předplatitelů," uvedla společnost v dopise akcionářům. Pro poslední letošní čtvrtletí Netflix dále odhaduje zvýšení počtu předplatitelů o dalších 4,5 mil. na 227,6 milionů.

Na růstu počtu předplatitelů se podílelo především navýšení v asijsko-pacifickém regionu. Naopak na americkém a kanadském trhu jich přibylo jen sto tisíc, na evropském trhu potom necelých 600 tisíc. 

Netflix se také srovnal se svou konkurencí. Uvedl, že má vyšší míru zaujetí než kterákoli jiná videoplatforma a že například ve Velké Británii náleží Netflixu podíl ve výši 8,2 % na celkovém čase stráveném sledováním videí. To má být dvakrát více než Amazon a téměř třikrát více než Disney+. „Naši konkurenti hodně investují, aby zvýšili počet předplatitelů a míru zaujetí, ale budování velkého a úspěšného streamovacího byznysu je obtížné. Odhadujeme, že všichni společně přicházejí o peníze. Provozní ztráty v roce 2022 výrazně přesahují 10 miliard USD oproti ročnímu provoznímu zisku Netflixu 5 až 6 miliard USD," stojí dále v dopise akcionářům.

Od začátku listopadu zavádí Netflix na dvanácti trzích levnější model předplatného s reklamou. Cena za tuto verzi je v průměru o 20-40 % levnější než za model bez reklamy. Přestože Netflix očekává, že se mu postupně rozvine i reklamní byznys, pro závěrečné čtvrtletí 2022 příliš nepočítá se zásadním dopadem nového modelu na své příjmy. „I když jsme ohledně našeho nového reklamního byznysu optimističtí, neočekáváme významný příspěvek ve čtvrtém čtvrtletí 2022. Model s reklamou zavádíme uprostřed čtvrtletí a očekáváme, že počet předplatitelů zde bude narůstat postupně v průběhu času," uvedla společnost.

Kvůli rostoucímu kurzu USD vůči ostatním měnám předpokládá Netflix ve 4Q/2022 nižší tržby než v kvartále třetím, a to na úrovni 7,8 mld. USD. Pokud by se odhlédlo od kurzového vlivu, měly by tržby v posledním čtvrtletí vzrůst o 9 %.

Společnost zároveň nebude od roku 2023 uvádět výhled vývoje svých předplatitelů. Vysvětlila to tím, že se i s příchodem nového předplatitelského modelu více zaměřuje na obrat. Proto bude poskytovat především výhledové informace o obratu, provozní marži, čistém zisku či zisku na akcii.

-mav-