Twitch už neoslovuje jen děti, nákup reklamy má specifika

středa, 16. listopadu 2022, 15:05 Internet & Mobil MediaGuru

Nákup reklamy na herní platformě Twitch je specifický, vysvětluje Robin Stržínek z agentury Visibility Digital.

Vojtěch Foukal (vlevo), šéf agentury Visibility Digital, a Robin Stržínek. Foto: Nikola Drobná, Visibility.

Vojtěch Foukal (vlevo), šéf agentury Visibility Digital, a Robin Stržínek. Foto: Nikola Drobná, Visibility.

Herní platforma Twitch, prostřednictvím které uživatelé sledují streamující aktéry hrající vybranou počítačovou hru, vykazuje v Česku návštěvnost přes jeden milion uživatelů měsíčně. Publikum se skládá ze dvou třetin z mužů a zbylou třetinu tvoří ženy. Lehce přes polovinu uživatelů tvoří teenageři od šestnácti do 24 let. Dalších osmnáct procent představují lidé ve věku 25 až 34 let. V podcastu agentury Visibility Digital to uvádí obchodní ředitel Robin Stržínek

„Návštěvníky Twitche lze označit za relativně mladé. Už dnes je ale zřejmé, že se nejedná jen o kanál pro děti, naopak je možno jej možné využít jej k propagaci čehokoli, co dokáže jeho uživatele zaujmout. Ve spolupráci s Twitchem dokážeme navíc velmi přesně cílit na konkrétní segmenty zvolené cílové skupiny," popisuje Stržínek. Vedle počítačových her jsou k dispozici i filmy, hudba nebo třeba kontroverzní vizuální podněty ASMR.

Reklamních formátů na Twitchi je několik, počínaje klasickými bannery o rozměrech 300 na 250 pixelů nebo jiných, které mohou uživatelé obvykle zahlédnout pod samotným streamem. Primárním formátem je třicetivteřinová nepřeskočitelná reklama Twitch Video Premium, umístěná přímo ve streamu. „Je to nejlepší reklamní formát, jaký platforma nabízí," říká dále Robin Stržínek. 

Nakupování reklamy na této platformě ale označuje za celkem komplikované. „Twitch, jakožto součást korporace Amazon, využívá systém Amazon DSP, přes který je možné reklamu na Twitchi programaticky nakoupit. Podobná služba zatím v Evropě, natož v České republice, pochopitelně nefunguje. Je proto potřeba se s Twitchem domluvit napřímo, protože víceméně každý odkaz, každá landing page nebo info linka, odkazující k inzerci na Twitchi, buď nefunguje, nebo dotazy končí rovnou v koši," popisuje. 

Standardní prodej na evropském trhu je v podobě klasického přímého nákupu médií na imprese. „Má to však několik úskalí. Kampaň musí být minimálně za deset tisíc euro, tedy klasické nerozlišování místních odlišností a demografie. V průběhu kampaně by se také neměly měnit použité kreativy. Chtějí na začátku dostat assety, spustit kampaň a neřešit. Nám se nakonec povedl domluvit private deal prostřednictvím Google systému Display & Video 360. U něj zase bohužel nastala nevýhoda, že ačkoliv komunikace měla běžet v České republice, Polsku a Maďarsku, ve třetí jmenované zemi se kampaň z nějakých záhadných důvodů vůbec nerozjela. Private deal nám v tomto případě nebyl k ničemu. Finální odpověď z Twitche zněla, že si asi Google nerozumí s Amazonem," přibližuje.

Zároveň varuje před kampaněmi na zkoušku, a to i třeba jen týdenních. „Twitch je stále ještě hodně mladá platforma a hodně věcí řeší na koleně. Může se stát, že vámi objednaný čas se liší od data na potvrzené objednávce, a následná komunikace nebývá jednoduchá," dodává. 

Podcastový díl o nákupu reklamy na Twitchi bude k dispozici na webových stránkách agentury Visibility.

-mav-

Kde oslovit Generaci Z? Třeba na Robloxu a Twitchi

čtvrtek 28. července 2022