Knihobot rostl o 140 %, chystá se do Rakouska
Knižní second-hand Knihobot loni dosáhl obratu 182 milionů korun. Letos se
chystá expandovat do Rakouska.
Knižní second-hand Knihobot v loňském roce dosáhl obsahu 182 milionů korun a získal desetitisíce nových zákazníků. Minulý rok expandoval na Slovensko, letos se chce rozšířit do Rakouska.
Vlivem války se tak jako řady jiných firem potýkal Knihobot s výpadkem prodejů a nejistá ekonomická situace způsobila odliv potenciálních investorů. Přes jarní potíže dokázal však vyrůst o 140 %. Měsíčně překonal hranici 20 milionů. Za rok poslal do oběhu 1,3 milionu knih.
„Chtěli jsme růst výrazně víc, ale v kontextu doby jsou to čísla skvělá. Většina firem spíš řešila, jestli jim obrat klesne míň anebo víc. My jsme do problémů spadli na jaře, ale rychle jsme se z toho zvládli oklepat, což nám dalo velký náskok. Kolem a kolem, dařilo se nám ve špatných časech,“ hodnotí uplynulý rok Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu.
Od podzimu loňského roku v Knihobotu každý měsíc přijali a prodali přes 100 tisíc knih. K růstu paradoxně pomohlo i zdražování, které zvýšilo zájem o second-hand. Díky tomu stoupl knižnímu second-handu počet zákazníků o 200 tisíc, aktuálně jich má 260 tisíc. Dodavatelé si celkem přišli na 73 milionů korun.
„Z nových zákazníků máme ohromnou radost. Ještě víc nás těší, že se nám zákazníci vracejí. A také, že se z našich zákazníků stávají dodavatelé. První kontakt s námi většinou lidé mají prostřednictvím nákupu a když zjistí, že poslat knihy do oběhu je s Knihobotem otázka pár kliknutí, začnou knihy točit,“ popisuje Dominik Gazdoš.
Minulý rok se Knihobot také rozšířil na Slovensko, které po tři čtvrtě roce tvoří pětinu celkového obratu firmy. Knihobot zde zatím funguje bez fyzické pobočky a knihy sváží do svého pražského skladu, který se stane klíčovým i pro další zahraniční expanzi. I proto jej v loňském roce Knihobot rozšířil a aktuálně využívá celkem 4000 metrů čtverečních.
Letos v únoru se chystá expandovat do Rakouska, což měl v plánu již loni. Do nového roku vstupuje knižní start-up s odhodláním dohnat slibovanou expanzi do Rakouska. V první fázi se chce zaměřit především na výkup a na trh vstoupí, aniž by měl v místě fyzické zastoupení.
Z důvodu expanze Knihobot změnil také své webové stránky, které nyní budou fungovat ve třech mutacích. „Dobře fungující web je pro prodej naprosto zásadní. Letos dostal nové a pevné základy. Nyní chceme zapracovat především na tom, aby byl přívětivý nejen v případě, že hledám konkrétní titul, ale i pro inspiraci a hledání, když si chci vybrat nějaké čtení na víkend nebo koupit dárek pro babičku,“ představuje Dominik Gazdoš.
Dále má Knihobot v plánu rozšířit síť knihobodů, na kterých Knihobot spolupracuje s Levnými knihami. „Vyvážit výkup a prodej je u nás asi nikdy nekončící proces. Aby se dobře prodávalo, je nutné mít zajištěný nekolísající výkup. Proto chceme i nadále jít lidem naproti a vracení knih jim usnadnit,“ komentuje Gazdoš, který by chtěl, aby jeho obchod letos vyrostl alespoň na dvojnásobek.
-stk-
# knihy # second-hand # expanze # Knihobot # růst # knižní second-hand # knihobod
Autor textu MediaGuru
Mohlo by vás zajímat
# Aktuality # TV & video # Audio
Změny ČT a ČRo mají mít brzy jasnější obrysy. Debata bude „hustá“, říká Klempíř
Ministerstvo kultury připravuje návrh na změnu financování médií
veřejné služby „za zavřenými dveřmi“. Zástupci České televize a Českého rozhlasu ale požadují otevřenější a včasnější zapojení.
Netflix nabídne v Česku zahájení nové sezóny MLB i ženský souboj MMA
Streamingová platforma Netflix rozšiřuje svou nabídku o další sportovní
přenosy, které budou dostupné českým divákům během nadcházejících
jarních měsíců.
Na média si mBank vybírá skupinu Dentsu
Společnost mBank si na mediální plánování a nákup vybrala skupinu Dentsu, nákup offline médií, včetně televize, outdooru a dalších tradičních formátů zajišťuje agentura Carat. Součástí kooperace jsou také digitální kampaně s využitím pokročilého datového cílení a rovněž performance kampaně zaměřené na optimalizaci výkonnostních kanálů. Hlavním cílem společných aktivit je další posílení pozice mBank na trhu prostřednictvím moderních přístupů k nákupu médií a jejich vzájemného propojení. „Spolupráce s mBank je pro nás velkou příležitostí pracovat pro progresivní značku, která klade důraz na klientskou zkušenost. Naším úkolem je zajistit, aby komunikace mBank byla maximálně efektivní napříč všemi kanály – od budování povědomí o značce až po precizní výkon v digitálním prostředí,“ uvádí Martin Hanzal, výkonný ředitel agentury Carat. Společné aktivity byly zahájeny v lednu 2026. „Naším dlouhodobým cílem je systematický růst značky i základny klientů kteří aktivně využívají naše produkty a služby. Věříme, že spoluprací s Dentsu navážeme na pevné základy a budeme je dále úspěšně rozvíjet skrze efektivní mediální strategii zaměřenou na posilování značky i na oslovování nových klientů, “ dodává Tereza Froňková, marketingová ředitelka mBank pro Česko a Slovenskou republiku.