Celoplošný TV multiplex 5 v Polsku zatím bez využití

sobota, 25. února 2023, 08:10 TV, Aktuality MediaGuru

Polský telekomunikační úřad UKE plánoval v následujících letech umožnit komerčním vysílatelům budovat tzv. pátý televizní celoplošný multiplex.

Migrace polských programů z multiplexu 8 do sítě 5 se zatím nechystá. Foto: Shutterstock

Migrace polských programů z multiplexu 8 do sítě 5 se zatím nechystá. Foto: Shutterstock

Portál Press.pl informoval, že v současné době není ze strany vysílatelů poptávka po kmitočtech. Veřejná výzva, kterou v uplynulých týdnech vyhlásil UKE, zůstala bez využití. Veřejnoprávní televize TVP se soustředila na distribuci svých stanic prostřednictvím multiplexu 3, který funguje stále ještě ve standardu DVB-T, a nové sítě multiplex 6. Za tu mimo jiné zaplatí TVP operátorovi EmiTel za čtyřletý kontrakt částku více než 240 milionů zlotých, v přepočtu 1,2 mld. korun.

Komerční stanice se soustředily na distribuci programů ve stávajících multiplexech s označením 1 a 2. Televizní síť 8, která si zajistila kvalitní pokrytí, funguje nadále také ve standardu DVB-T a III. pásmu sloužícím primárně pro digitální rozhlas DAB+. V současné době není vůle privátních hráčů tento multiplex opouštět. Náhradou za tuto síť mohl být právě zmiňovaný multiplex 5. Proces opuštění pásma III je tak prozatím odložen.

Pozn.: Čtenářský tip zaslal naší redakci Josef Pavera.

-lukpol-