Ekonomická krize reklamu na Super Bowl neovlivnila

pátek, 3. února 2023, 11:50 Reklama MediaGuru

Super Bowl, finále americké národní fotbalové ligy, se blíží a s ním i reklamní událost roku. Ekonomické těžké časy se zde neprojevily.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Finále americké národní fotbalové ligy, známé pod názvem Super Bowl, letos připadá na neděli 12. února. Ani těžké ekonomické časy tuto reklamní událost číslo jedna na tamním trhu neovlivnily. Reklamní prostor, který patří k těm nejdražším, byl vyprodán již začátkem září. Letos si přitom zadavatelé za 30 sekund času zaplatí rekordních sedm milionů dolarů, což je o půl milionu více než loni. 

Za vysokou cenu si však zadavatelé platí vysokou sledovanost, kterou Super Bowl má. Minulý rok jej sledovalo 36 milionů domácností, tedy o 12 % více než v předchozím roce. I tak ale došlo ke značné proměně zadavatelů – Pepsi ukončila své desetileté sponzorství Super Bowl Halftime Show, kde ji nahradila Apple Music, po 33 letech se pivovarnická společnost Anheuser-Busch InBev vzdala své exkluzivity reklamy na alkohol, což využila konkurenční Molson Coors, a vymizeli zadavatelé z řad kryptoměn, kteří byli hodně vidět loni. 

U příležitosti svého nového partnerství se Super Bowl Halftime Show se Apple Music spojila s Rihannou, která se objeví jako hlavní pěvecká hvězda i na stadionu během finále. 

Anheuser-Busch InBev na Super Bowl propaguje mimo jiné své pivo Busch Light, a to se zpěvačkou Sarah McLachlan. S reklamou nazvanou „Shelter“ („Přístřešek“) se značka vrací ke svému maskotu, průvodci, který lidem dává tipy, jak přežít v divočině. Kampaň je dílem agentury The Martin. K dalším značkám skupiny, které dostanou během finálového večera prostor, patří například Budweiser, který se spojí s Kevinem Baconem, Bud Light nebo Michelob Ultra.

Konkurenční Molson Coors se do SuperBowl vrací po více než 30 letech. Spojila se přitom se sázkovou platformou DraftKings, s níž chce povzbudit diváky, aby sázeli na detaily chystané reklamy ještě před zápasem. Prozradila zatím jen, že obsadí dvě ze svých nejoblíbenějších značek – Coors Light a Miller Light. Na to ostatní si mohou lidé vsadit, například na to, které pivo ze skupiny se objeví na obrazovce jako první, jaký pes se objeví za barem či kolik lidí bude mít ve spotu vousy. Sázet mohou také na jeden ze šesti variant konců. Vyhrát přitom mohou část z půl milionu dolarů. Pod kampaní je podepsána agentura Droga5.

Do Super Bowl se po roční přestávce vrací také značka M&Ms, jež exponovaný vysílací čas využije k propagaci své fialové novinky, kterou představila na podzim loňského roku. Fialový maskot se stal novým mluvčím značky a má symbolizovat inkluzivitu a přijetí. Na kampani spolupracovala newyorská agentura BBDO.

Již šestým rokem v řadě se na Super Bowl objeví také značka chipsů Pringles, jež se tentokrát spojuje s popovou hvězdou Meghan Trainor. Jak ukazuje teaser kampaně, hlavní zápletkou bude pravděpodobně uvízlá ruka v ikonickém tubusu. Na kampani se podílela agentura Grey.

Doritos se letos spojuje se Super Bowl již po 23., tentokrát se v kampani objeví zpěváci Jack Harlow a Missy Elliott. Do reklamního spotu se zapojí také vítěz soutěže na TikToku, kde soutěžící představují svůj tanec inspirovaný trojúhelníkovým tvarem chipsů. Zároveň reklama představí novinku Doritos Sweet & Tangy BBQ.

Poosmé se se Super Bowl spojuje značka Avocados from Mexico. Tváří jejího spotu je herečka Anna Faris. V teaseru, který již byl zveřejněn, ukazuje, že sdělení reklamy se bude soustředit na „dobré časy a dobrou chuť“. Na přípravě kampaně, jež využije i billboard na Times Square, spolupracovala značka s agenturou Lerma, zapojen byl rovněž nástroj umělé inteligence ChatGPT. Díky němu budou moc diváci vygenerovat tematický tweet po naskenování QR kódu, který se během finále objeví na obrazovce.

Procter & Gamble na finále podpoří svou značku Downy Unstopables, která již 12 týdnů dopředu testuje svěžest prádla, které vypere. Do kampaně byla obsazena dosud neodhalená celebrita, jež se po celou dobu testu skrývá pod mikinou. Pokud mikina bude vonět i v době Super Bowl, svou identitu odkryje. Autorem kreativy je agentura Saatchi & Saatchi.

Novým zadavatelem na Super Bowl bude streamovací platforma Tubi, jež je součástí společnosti Fox Corporation, držící práva na Super Bowl. Do prime-time nasadí celkem tři různé půlminutové spoty, v nichž chce představit nejen novou image, ale i dlouhodobou kreativní strategii, jež vzešla ze spolupráce s novou agenturou Mischief @ No Fixed Address. Jako ochutnávku zveřejnila dva teasery.

Dalším nováčkem na velkém finále je softwarová společnost Workday, jež se v kampani s názvem „Rock Star“ spojuje s hudebníky Ozzy Osbournem a Garym Clarkem Jr. Podle informací, které firma kromě dvou teaserů uvolnila, se ve finálovém spotu objeví také Joan Jett.

 

Mezi další zadavatele, kteří se během Super Bowl objeví, patří například koňak Rémy Cointreau, rezervační platforma Booking.com, společnost WheatherTech, automobilka Kia nebo pivovar Heineken.

-stk-