Zprávy na internetu čte na 80 % Čechů, roste podíl sociálních sítí

úterý, 7. února 2023, 12:50 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Téměř 80 procent českých uživatelů sleduje zpravodajství na internetu. Ukazují to data ČSÚ, podle kterých také narůstá význam sociálních sítí jako zdroje zpravodajství.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), která sledují změny spotřebitelských návyků spojených s využíváním internetu, se v posledním desetiletí výrazně zvýšil počet jednotlivců, kteří využívají internet ke čtení zpráv, novin a časopisů. „V porovnání s rokem 2011 se v roce 2022 zvýšil podíl čtenářů online zpráv z 50 % na 78 % populace. Při zúžení záběru pouze na jedince používající internet se zvýší zastoupení čtenářů online periodik v roce 2022 na 92 % internetové populace. Ve všech věkových skupinách uživatelů internetu dosáhl tento podíl více než 80 %,“ uvádí Ivo Krobot z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Podíl osob (%) 16 + využívajících internet ke čtení zpráv, novin a časopisů

Zdroj: ČSÚ, hodnoty se zobrazí najetím na sloupec

Čtení online článků a periodik je v porovnání s dalšími aktivitami na internetu jednoznačně nejrozšířenější „kulturní“ činností. Pro porovnání – např. poslechu hudby přes internet se v roce 2022 věnovalo přibližně 52 % české populace, sledování videí 63 %.

Uživatelé internetu čtou online zpravodajství ve velké míře napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejvyšší podíl (94 %) je ve věkové skupině 25–34 let. U celkové populace procento čtenářů na internetu s přibývajícím věkem výrazně klesá. Mezi osobami staršími 75 let je to čtvrtina. Souvisí to ale i s tím, že s rostoucím věkem klesá procento uživatelů internetu.

Za online články platí 12 % Čechů používajících internet.

Data také ukazují, že se zvyšuje role sociálních sítí jako zdroje zpravodajství. Jako zdroj zpravodajství využilo sociální sítě v roce 2022 53 % osob (o 12 pb. více uživatelů internetu než v roce 2015). Nejčastěji jsou k četbě zpráv v Česku využívány zpravodajské weby, které sleduje 88 % uživatelů internetu, a televizní zpravodajství, které si pouští 70 % uživatelů internetu (Reuters Institute, 2022b).

Míra využití vybraných médií (%) k četbě zpráv v ČR

Zdroj: ČSÚ, jen osoby používající internet. Data se zobrazí najetím na sloupec.

-mav-