Autor textu MediaGuru
Téměř 80 procent českých uživatelů sleduje zpravodajství na internetu.
Ukazují to data ČSÚ, podle kterých také narůstá význam sociálních
sítí jako zdroje zpravodajství.
Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), která sledují změny spotřebitelských návyků spojených s využíváním internetu, se v posledním desetiletí výrazně zvýšil počet jednotlivců, kteří využívají internet ke čtení zpráv, novin a časopisů. „V porovnání s rokem 2011 se v roce 2022 zvýšil podíl čtenářů online zpráv z 50 % na 78 % populace. Při zúžení záběru pouze na jedince používající internet se zvýší zastoupení čtenářů online periodik v roce 2022 na 92 % internetové populace. Ve všech věkových skupinách uživatelů internetu dosáhl tento podíl více než 80 %,“ uvádí Ivo Krobot z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Typ zobrazení
| Hodnota | |
|---|---|
| 2005 | 12 |
| 2007 | 20 |
| 2009 | 39 |
| 2011 | 50 |
| 2013 | 59 |
| 2015 | 65 |
| 2017 | 71 |
| 2019 | 74 |
| 2021 | 76 |
| 2022 | 78 |
Zdroj: ČSÚ, hodnoty se zobrazí najetím na sloupec
Čtení online článků a periodik je v porovnání s dalšími aktivitami na internetu jednoznačně nejrozšířenější „kulturní“ činností. Pro porovnání – např. poslechu hudby přes internet se v roce 2022 věnovalo přibližně 52 % české populace, sledování videí 63 %.
Uživatelé internetu čtou online zpravodajství ve velké míře napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejvyšší podíl (94 %) je ve věkové skupině 25–34 let. U celkové populace procento čtenářů na internetu s přibývajícím věkem výrazně klesá. Mezi osobami staršími 75 let je to čtvrtina. Souvisí to ale i s tím, že s rostoucím věkem klesá procento uživatelů internetu.
Za online články platí 12 % Čechů používajících internet.
Data také ukazují, že se zvyšuje role sociálních sítí jako zdroje zpravodajství. Jako zdroj zpravodajství využilo sociální sítě v roce 2022 53 % osob (o 12 pb. více uživatelů internetu než v roce 2015). Nejčastěji jsou k četbě zpráv v Česku využívány zpravodajské weby, které sleduje 88 % uživatelů internetu, a televizní zpravodajství, které si pouští 70 % uživatelů internetu (Reuters Institute, 2022b).
Typ zobrazení
| Hodnota | |
|---|---|
| zpravodajské weby | 88 |
| TV vysílání | 70 |
| tištěná média | 21 |
| sociální média | 53 |
Zdroj: ČSÚ, jen osoby používající internet. Data se zobrazí najetím na sloupec.
-mav-
# ČSÚ # výzkum # sociální sítě # internet # zpravodajství # online # návštěvnost # čtenost
Autor textu MediaGuru
V Česku roste jak využívání chytrých telefonů, tak samotného internetu. V populaci starší 16 let používá chytrý telefon 88,5 % populace. Ve skupině 16-34 let je to téměř sto procent populace. Chytrý telefon používá i 68 % Čechů ve věku 65-74 let a 35 % populace starší 75 let. Vyplývá to ze statistiky ČSÚ za rok 2025. Ta zároveň ukazuje, že za pět let se rozšíření chytrých mobilních telefonů zvýšilo o 13 procentních bodů. Nejvýrazněji vzrostlo ve skupině 65-74 let, kde se za tuto dobu zdvojnásobilo.
Přestože současná média procházejí díky technologickému vývoji rychlou
proměnou, základem jejich úspěchu stále zůstává kvalitní obsah. Shodly
se na tom mediální manažerky na konferenci TOP ženy Česka.
Mafra během Zimních olympijských her 2026 dosáhla podle vlastních dat
více než 157 milionů zhlédnutí obsahu na sociálních sítích.