Kinobox je v novém, napojuje se na Netflix a další VOD služby

středa, 29. března 2023, 10:00 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Kinobox chce sloužit jako rozcestník k veškerému filmovému obsahu a zároveň umožnit uživatelům, aby jejich cesta ke sledování videí byla co nejkratší.

Zařazení VOD služeb do nabídky Kinobox.cz, zdroj: Kinobox

Zařazení VOD služeb do nabídky Kinobox.cz, zdroj: Kinobox

Napojení na streamovací služby Netflix, HBO, Voyo nebo Disney, rozšíření o stovky filmů zdarma nebo možnost přenesení recenzí a komentářů z jiných platforem přináší nově filmový portál Kinobox.cz. Od středy 29. března se představuje v nové podobě. Ke změně portálu dochází po téměř 15 letech a při příležitosti 30. výročí od vzniku Kinoboxu. Ten začínal v 90. letech jako televizní pořad České televize o filmové produkci. Poté se přesunul do digitálního prostředí, kde působí dodnes.   

„Dnešním dnem vstoupil Kinobox do nové éry. Naším cílem je udělat z Kinoboxu místo, kde najdou všechny důležité informace z filmového světa a během krátkého okamžiku si vyberou, co chtějí sledovat,“ řekl novinářům Radim Horák, ředitel Kinoboxu. Na nové verzi pracoval Kinobox poslední rok. Vzhledem k vývoji na trhu a také v souvislosti se svým 30. výročím se rozhodl pro inovaci, jejíž ambicí je změnit způsob, jakým Češi konzumují videoobsah. „Lidé, kteří nesledují televizi a přemýšlí, na co se podívat, často hledají filmy v různých online seznamech podle hodnocení. A na jeho základě se rozhodnou, zda se na film nebo seriál podívat. To však příliš neodpovídá ‚realitě‘, protože se každému líbí něco jiného. Naší ambicí je tento návyk změnit a v budoucnu doporučovat uživatelům Kinoboxu obsah na základě jejich osobních preferencí,“ popisuje Radim Horák.  

Radim Horák, zdroj: Kinobox

Radim Horák, zdroj: Kinobox

Kinobox se nově propojí s více než dvacítkou streamovacích služeb, mezi kterými jsou i Netflix, HBO Max, Voyo či Disney+, a místo manuálního procházení každé služby bude uživateli doporučovat obsah z těch služeb, které si vybere a označí jako jím sledované. Předplacené streamovací platformy a jejich nabídku totiž bude možné zobrazit si přímo v rozhraní Kinoboxu. Uživatelům tak odpadne nutnost procházet každou službu zvlášť. Následně se přes jeden klik přesměrují na detail filmu už na platformě, která ho nabízí. Fungovat to bude i opačně – když uživatel otevře profil filmu v databázi Kinoboxu, zobrazí se mu informace, na které streamovací platformě je titul dostupný. Platforma také v rámci pravidelných pátečních VOD tipů vybírá nový obsah napříč všemi platformami.

Nové řešení webu, které vyvíjelo české vývojářské studio elevup, přináší nové možnosti filtrace a personalizace obsahu. Projeví se např. v nové sekci „Moje". Kinobox chce sloužit jako rozcestník k veškerému filmovému obsahu a zároveň umožnit uživatelům, aby jejich cesta ke sledování videí byla co nejkratší. V průběhu dubna navíc přinese 550 filmů, na něž koupil distribuční práva a které nabídne ke zhlédnutí zdarma přímo na Kinoboxu. Licenci má na jeden rok s možností dalšího prodloužení a počet filmů ve své nabídce plánuje rozšiřovat. 

Vedle filmů a seriálů Kinobox nabízí také online zázemí pro kulturní publicistiku v České republice, v jeho týmu je aktuálně 12 redaktorů, mezi nimi i Kamil Fila. Domluvil se rovněž na pravidelné tvorbě obsahu s autory videí na youtubových kanálech Medojed, Hroty Algernona či Filmová sedmička

Lákadlem má být možnost přenést si všechny své recenze a komentáře z jiných filmových platforem. Díky tomu budou moci uživatelé pokračovat ve svých recenzích, hodnoceních a komentářích na Kinoboxu. „Vytvořili jsme konektor, díky kterému si uživatel na pár kliknutí přenese svou dosavadní tvorbu na Kinobox. Všechny důležité informace z filmového světa tak bude mít k dispozici na jednom místě a snáz si vybere, co chce zrovna sledovat,“ popisuje Daniel Jay Lett, CEO a spoluzakladatel elevupu. Aktuálně je možné přenést data z ČSFD.cz, brzy bude dostupný přenos také z databáze FDb.cz.

„Ze starého webu jsme si nechali pouze data. Nová infrastruktura je kompletně postavená na cloud-computingové platformě Amazon Web Services s automatickým škálováním a službami, jaké si žádají takto velké projekty. Po absolvování reverzní analýzy jsme celou databázi zmigrovali, resp. normalizovali a konsolidovali data, která jsme zároveň obohatili o množství volně dostupných dat tak, aby Kinobox mohl poskytovat co nejvíc informací o filmech a seriálech. Výsledkem je moderní responzivní web, který svým uživatelům poskytne řadu funkcí, které na trhu ještě nejsou,“ říká Daniel Jay Lett.

Elevup zároveň při tvorbě nového webu obměnil také CMS, způsob nahrávání videosouborů a práce se sítí pro doručování obsahu (Content Delivery Network), algoritmy pro doporučování podobných titulů, napojení na streamovací platformy i optimalizaci vyhledávání v celém webu, který má statisíce záznamů. Nyní studio pracuje na mobilních aplikacích pro iOS a Android a postupně bude přidávat další funkce a vylepšení jak na web, tak do mobilních verzí Kinoboxu.

Kinobox před necelými třemi lety koupila od producenta Petra Vachlera česká technologická společnost Livesport. Měsíčně portál navštíví zhruba jeden milion reálných uživatelů, kteří si zobrazí přes 4 mil. page views (zdroj: NetMonitor 1/2023). Kinobox zahájil v roce 1993, kdy na obrazovkách České televize každý týden uvádět přehled filmových novinek. Ve své době nejsledovanější pořad ČT2, do roku 2009 přešel na internet. Produkuje také podcast Kinocast nebo zábavný týdeník Kinolog. 

-mav-