Do festivalových aktivací se letos promítá i důraz na udržitelnost

pondělí, 29. května 2023, 13:40 Marketing MediaGuru

Kromě zábavy se budou značky na letních hudebních festivalech letos zaměřovat i na vážnější témata, jako je udržitelnost, nebo kyberbezpečnost.

Z aktivace značky Beefeater na Colours of Ostrava, zdroj: JBPR

Z aktivace značky Beefeater na Colours of Ostrava, zdroj: JBPR

V první polovině června zahájí letošní sezóna letních hudebních festivalů. Ve dnech 8. až 11. června ji symbolicky otevře festival Rock for People, následovat bude Votvírák, Metronome, Mighty Sounds. V červenci převezmou festivalovou štafetu Beats of Love, Colours of Ostrava, Sázavafest, Benátská, v srpnu poté Let it Roll nebo Brutal Assault. Po celé letní prázdniny bude probíhat i série festivalů zastřešených značkou Hrady CZ. I tento rok je součástí hudebního programu aktivace festivalových partnerů, mezi něž se řadí nejen pivní a alkoholické značky, ale i banky, automobily nebo hráči na poli energií. Letos se budou kromě zábavy věnovat i edukaci, ať už na poli udržitelnosti, nebo kyberbezpečnosti. 

Alkoholické značky jsou pro festivaly tradičními partnery

Z pivního segmentu jsou na letních hudebních festivalech velmi aktivní značky ze skupiny Plzeňského Prazdroje. „Festivaly jsou pro nás důležité z pohledu prodejů i z pohledu komunikace našich značek, pro které představují důležitý prvek v budování vztahu se spotřebiteli. Na festivalu mohou spotřebitelé se značkou něco prožít a ochutnat ji,“ vysvětluje Roman Trzaskalik, marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje.

Značka Gambrinus se například spojuje s Votvírákem, Let it Roll nebo Hrady CZ, Radegast s Mighty Sounds, Colours of Ostrava, Sázavafest, Brutal Assault nebo Hrady CZ. Pilsner Urquell bude přítomna na pražském Metronomu. „Festivaly už dlouho nejsou jen akcí, kam dodáme pivo. Po dohodě s organizátory připravujeme různé zážitkové zóny, místa, kde nabízíme například čepované pivo do skla a kde si návštěvníci mohou opravdu vychutnat zážitek se značkou,“ popisuje Trzaskalik. 

Kromě piva se s festivaly rády spojují i značky tvrdého alkoholu. Objeví se na nich například vodka Amundsen či Hanácká, whiskey Jameson, rum Captain Morgan či Havana Club, Fernet Stock, gin Gordon’s nebo Beefeater. 

Primárně se snažíme volit festivaly tak, aby nejvíce odpovídali DNA značky a zároveň aby šlo o festivaly s dobrým jménem, které dlouhodobě prokazují trendovost a růstový potenciál. Vzhledem k tomu, že festival je pro nás komunikační téma, nechceme se spojovat s akcemi, které nemají dobré renomé. Primárně je pro nás festival událostí, při které můžeme nejlépe zprostředkovat spojení se značkou, tzn. unikátní zážitek či perfektní barmanský servis,“ říká Jakub Záruba ze společnosti Jan Becher Pernod Ricard s tím, že důležitá pro výběr je i relevance festivalů k dané cílové skupině. 

Z tohoto důvodu se Havana Club spojuje s akcemi zaměřenými na rap, kde se vyskytuje generace Z, Jameson se soustředí na rock a alternativnější žánry, kde převažují zástupci generací X a Y, a gin Beefeater, který má nejširší cílovou skupinu, na hlavní taneční proud s popem, EDM apod. Přirozeně se někdy stává, že dochází k překryvu našich cílových skupin i preferencí účasti na vybraných festivalech, následně se snažíme interně zvolit prioritní značku a značky podpůrné,“ přibližuje Záruba. Aktivaci jednotlivých značek v JBPR připravují festivalům na míru – buď se jedná o komerční spolupráci s prodejním místem, nebo o aktivační zóny, kde je kromě baru připraven i doprovodný program včetně live & DJs vystoupení či jiných zábavních aktivit – od stolního formátu po hru Beat Saber. 

Jameson se spojuje s akcemi zaměřenými na rock a alternativnější žánry, kde převažují zástupci generací X a Y, zdroj: JBPR.

Jameson se spojuje s akcemi zaměřenými na rock a alternativnější žánry, kde převažují zástupci generací X a Y, zdroj: JBPR.

Festivaly k letní aktivaci často využívá i společnost Stock Plzeň-Božkov, která tak podporuje své značky Fernet Stock, Captain Morgan, Amundsen nebo Gordon’s. Značka ginu, jež bude přítomna třeba na Rock for People, pro letošní sezónu vytvořila nový bar, který je laděn celkově do barevnosti jednotlivých příchutí, které nabízí. Vodka Amundsen bude mít zase aktivaci na Votvíráku, Beats for Love, Summer City Festu nebo Boleváku. „Na žádném z těchto míst nebude chybět náš Amundsen truck a hostess komando v barvách Amundsen,“ prozrazuje Zuzana Prokopová, Group Brand Manager Vodka Category společnosti Stock Plzeň-Božkov, s tím, že přímo pro festivalové návštěvníky jsou připraveny míchané drinky v čele s Amundsen skinny. Komunikace k aktivaci běží na sítích, kde lze už nyní soutěžit o vstupenky, a také na TV Óčko ve speciálním pořadu Festivalové léto s Amundsen, jenž bude k vidění v rámci Mixxxer show.

Amundsen vyjede na festivaly se svým truckem a hostess komandem, zdroj: Stock Plzeň-Božkov.

Amundsen vyjede na festivaly se svým truckem a hostess komandem, zdroj: Stock Plzeň-Božkov.

Další z lihovarnických hráčů – Palírna U Zeleného stromu – se s festivaly spojuje přes svou Hanáckou vodku. Na Rock for People připravuje fotostěnu i 360° video booth, kde budou moct návštěvníci předvést svoje taneční kreace a nechat si je zvěčnit v podobě krátkého videa. „Zajímavá bude také soutěž o balíček festivalové výbavy, který bude obsahovat mimo jiné tričko nebo sluneční brýle,“ říká brand manažerka Hanácké vodky Veronika Havettová a dodává, že do konce května mohou milovníci hudby a tance soutěžit v prodejnách Albert a na stránkách Hanácké vodky o lístky na festival.

Mobilní operátoři předvedou na festivalech svou konektivitu

Z mobilních operátorů se s hudebními festivaly spojuje O2 a T-Mobile. T-Mobile je letos technologickým partnerem Colours, kde bude poskytovat zásadní část konektivity, jež souvisí s novým cashless formátem festivalu. „Pro nás je to příležitost zprostředkovat v praxi využití nejmodernějších technologií, včetně 5G, našim obchodním partnerům, takže významnou část věnujeme B2B aktivitám,“ komentuje Ladislav Báča, ředitel značky a marketingové komunikace T-Mobile, s tím, že letošní ročník je však tak trochu testovací a přímo na místě nebude značka tolik aktivní. „Místo toho se soustředíme na to, jak festival nabídnout co největšímu počtu našich zákazníků. Významnou roli proto budou hrát aktivace a spotřebitelské soutěže na sociálních sítích. Colours budou zároveň jako jeden z evropských festivalů součástí evropského projektu The Summer of Youth, na kterém spolupracujeme s mateřským Deutsche Telekom a dalšími sesterskými společnostmi,“ dodává.

O2 je jedním z hlavních partnerů série Hrady CZ. Na každém z jejích osmi festivalů staví O2 zónu, kde bude možné dobít si baterky, až už vlastní, či ty v telefonech a dalších zařízeních. Pomoci s čímkoliv při nastavení telefonu nebo tarifu budou připraveni na místě O2 Guru, v celém areálu pak bude k dispozici 5G síť. Dále se modrý operátor spojuje také s Rock for People, kde bude rovněž k dispozici O2 zóna s O2 TV obývákem i 5G síť či druhá chillout zóna s výhledem na vystupující interprety.

„Na konci července pak O2 podpoří i první udržitelný festival v  Česku – hlučínskou Štěrkovnu Open Music, která se uskuteční 27.–29. července. Tento festival mimořádných projektů se zaměřuje na trvale udržitelnou zábavu. A to nejen z  hlediska enviromentálního, ale věnuje se i sociální a ekonomické udržitelnosti,“ doplňuje za O2 tisková mluvčí společnosti Veronika Zachariášová. Na místě bude prezentován program Sázej stromy, díky kterému byly vysázeny do české krajiny již desetitisíce stromů, a to včetně několika míst na Hlučínsku.

Banky chtějí na festivalech i edukovat

Na udržitelnost se bude letos soustředit také Komerční banka, jež je generálním partnerem Rock for People. „Cílem festivalu Rock for People je stát se jedním z nejudržitelnějších festivalů v Evropě a mají k tomu skvěle našlápnuto. I to je důvod, proč společně na festivalu chystáme zónu s názvem Future Fest 2030. Bude se jednat o netradiční a udržitelná řešení, která návštěvníkům představí budoucnost festivalů a outdoorových akcí – energeticky soběstačnou část festivalu, stage poháněné solární energií či energií z vodíkového generátoru, tematický diskuzní a hudební doprovodný program, dobíjení telefonů ze solárních zdrojů, netradiční a udržitelné pojetí občerstvení a reuse vybavení,“ vyjmenovává Hana Kovářová, výkonná ředitelka pro Brand Strategy and Communication v Komerční bance. V zóně se bude prezentovat i řada neziskových organizací jako Laformela, LanzaTech či Automat.

Další aktivitou KB je popularizace vážné hudby, kdy na festivalu v rámci nočního hudebního programu na solar stage vystoupí PKF - Prague Philharmonia. Ve spolupráci se společností Visa pak nabídne držitelům karet KB Visa bonus v podobě 10 % při dobití festivalového čipu, a to nejen na dobíjecím místě v rámci zóny KB na festivalu a na dalších dobíjecích místech, ale i několik dnů předem na pobočce KB.

Česká spořitelna, jež se tradičně spojuje s Colours of Ostrava, se letos v rámci své aktivace zaměří mimo jiné na kyberbezpečnost. „Spořitelna bude mít i letos na festivalu svou George zónu, do níž vyjma oblíbených DJs, tradičního tance na komínech přibude také speciální ‚Danger zóna’, zaměřená na sdílení tipů a triků, jak zvládat bezpečnostní rizika, kterým Češi čelí v kyberprostoru,“ přibližuje šéf platebních řešení v ČS Jan Hailich. Součástí bude i speciální nabídka v podobě 5% slevy na všechny platby během festivalu.

Festivaly nabízí prostor i pro charitu či nulové emise

Skupina ČEZ je letos partnerem Rock for People, Metronome, Colours of Ostrava nebo Benátské!. Na všech akcích bude mít zesílený branding a ČEZ Energy zónu, jejíž součástí budou soutěže o ceny, fotokoutek, interaktivní hry či relaxační zóna. „V rámci konání festivalu nebude v ČEZ Energy zóně chybět ani Oranžové kolo Nadace ČEZ, kdy návštěvníci budou moci na speciálním handbiku vlastním pohybem přeměnit svou energii na body, které pak Nadace zpeněží a obdaruje vybrané charitativní organizace,“ popisuje Martin Schreier z komunikace Skupiny ČEZ. Festivalová aktivace bude tak jako v předchozích letech propojena s aplikací EPP Pomáhej pohybem, v rámci které lidé díky svým sportovním výkonům sbírají body a ty následně věnují na charitativní projekty nahrané v aplikaci.

Z automobilek se s festivaly spojuje Toyota, jež se nově stala partnerem Rock for People, kde zajistí shuttle servis pro kapely a hosty festivalu. Převažovat v něm budou nulově emisní vozy Toyota bZ4X a Toyota Mirai, a to s výrazným brandingem #JeduRFP, vycházejícím z aktuální stejnojmenné kampaně.

-stk-