Fénix Média: AI jako žolík, obavy kvůli financím, vládě i odlivu zájmu

středa, 31. května 2023, 19:35 Internet & Mobil, TV, Tisk MediaGuru

Umělá inteligence by mohla přinést pozitivní změnu pro další vývoj českých médií, naznačila diskuse o jejich budoucnosti pořádaná pod hlavičku Fénix Média.

Panelová diskuse Budoucnost českých médií, zdroj: Fénix Média, F Major

Panelová diskuse Budoucnost českých médií, zdroj: Fénix Média, F Major

Zapojení jazykového modelu ChatGPT a dalších nástrojů pracujících na bázi umělé inteligence (AI) by mohlo českým médiím přinést pozitivní závan v dalším vývoji. Pokud by se s využitím AI mohla vykonat méně kvalifikovaná práce, uvolnil by se časový prostor pro reportérskou práci a také možnosti pro nábor nových novinářů. I to zaznělo v premiérové diskusi Fénix Média, která se zaměřila na budoucnost českých médií.

„Umělá inteligence nás může přivést k základu, vrátíme se k lepší žurnalistice. Lidé lepší informace potřebovat budou," uvedl například v diskusi šéfredaktor serveru Seznam Zprávy Jiří Kubík. „Kvalitní novinařina je drahá, AI lze využít pro práci, která není tak kvalifikovaná. Pak bude možné přitáhnout kvalitnější lidi a i je zaplatit, protože se na ně uvolní náklady,“ dodal šéfredaktor zpravodajství TV Nova Kamil Houska. Zároveň si ale bude novinářská obec muset podle jeho slov stanovit jasná pravidla pro to, jak s AI v žurnalistice nakládat.

Podle Libuše Šmuclerové, předsedkyně správní rady Unie vydavatelů a předsedkyně představenstva CNC, je úspěšná budoucnost médií odvislá od lidského kapitálu. „Média dělají lidi. Pokud je mají, mají našlápnuto do budoucnosti. Jde o to, aby renomé novinářského řemesla nebylo tak špatné,“ zmínila.

Spíše pozitivně vidí budoucnost českých médií Michal Ptáček, zakladatel serveru CzechCrunch. Pro česká média vyhlíží období příležitostí, a to i díky dostupnosti nových dat a zvýšené efektivitě práce. Média by ale měla být dlouhodobě ekonomicky soběstačná. „Chci, aby se média naučila fungovat na ziskovém modelu. Není správně, když si média na svém obsahu neumí vydělat peníze,“ uvedl.

Spolumajitel vydavatelství Business Media CZ a dlouholetý mediální manažer Tomáš Tkačík je přesvědčen o nezastupitelnosti odborných časopisů, které jsou klíčovým zdrojem pro celoživotní vzdělávání jednotlivých profesních komunit. Své místo si podle jeho mínění obhájí i další časopisy, protože přinášejí inspiraci a jiný zážitek ze čtení než digitální média.  

Obavy ale českým provozovatelům médií přinášejí horšící se ekonomické podmínky, koncentrace digitálního trhu s reklamou, klesající důvěra médií i prestiž novinářů, odliv zájmu o zpravodajství a nedostatečná podpora vlády. „Klesá zájem čtenářů o zpravodajská média. Stát se snaží zničit sektor neuváženými kroky a nevytváří prostředí pro zpravodajská média,“ popsala Lenka Černá, generální ředitelka společnosti Economia. Narážela tím mimo jiné na návrh vlády přeřadit noviny do základní 21% sazby DPH. „Šokuje a vadí mi argumentace vlády, která si neuvědomuje úlohu a roli médií. Jde nejen o tištěné noviny, ale i o online předplatné deníků," dodala.

„Největší problém vidím v tom, že digitální giganti neplatí tvůrcům obsahu, když pominu nějaké mini platby. Tvoříme páteř vyhledávání a nemáme téměř nic," poukázal dále Tomáš Tkačík.

Mediálním firmám by také pomohlo, aby dokázaly lépe zaplatit redaktory a také to, aby se zvýšila prestiž novinařiny. „Prestiž profese je v Česku oslabena i tím, že není aktivní novinářská organizace, novinářské povolování to devalvuje a obrana na útoky novinářů selhává,“ vyjmenovala Lenka Černá. Prestiž novinářů ale neklesá jen kvůli atakům ze strany politiků, ale i vzájemným osočováním novinářů mezi sebou, připustil Jiří Kubík.

Setkání Budoucnost českých médií ze série panelových diskuzí Inovace v médiích pořádá Fénix Média ze skupiny F Major (Fénix content marketing, Freya, Fiat Lux Art) CEO Kateřiny Borovanské. Generálním partnerem akce je Unie vydavatelů. Jako keynote vystoupila na prvním setkání Libuše Šmuclerová. Diskuse se mají pořádat kvartálně. 

Libuše Šmuclerová: Atomové kufříky drží Google a Zuckerberg

čtvrtek 1. června 2023

-mav-