PPF: Televizní skupina CME loni zvýšila zisk

středa, 31. května 2023, 07:45 TV MediaGuru

Televizní byznys přinesl skupině PPF v roce 2022 vyšší zisk než v předchozím roce, ukazují finanční výsledky.

Zdroj: TV Nova

Zdroj: TV Nova

Čistý zisk televizní skupiny CME Media Enterprises, která operuje v šesti zemích střední a východní Evropy a patří pod ní i tuzemská TV Nova, se v roce 2022 zvýšil na 136 mil. euro (cca 3,3 mld. Kč), což je o 13 % víc než v roce 2021. Celkové tržby skupiny meziročně vzrostly o 14 % na 777 mil. euro (cca 18,7 mld. Kč). Vyplývá to ze zveřejněných výsledků mateřské skupiny PPF za rok 2022. CME staví na tradičním obchodním modelu tvořeném příjmy z prodeje reklamy a příjmy z distribuce. Skupina se loni v červnu rozrostla o RTL Chorvatsko, kterou koupila od RTL Group Central & Eastern Europe.

CME uvedla, že se v roce 2022 zaměřila na investice do původní tvorby a pokračuje v digitální transformaci, která má být reakcí na globální odklon spotřebitelů od primárního sledování lineární televize k předplacenému videu na vyžádání (SVOD). „V Evropě, stejně jako jinde, SVOD roste bezprecedentním tempem,“ zdůvodnila CME. Proto pokračovala v rozšiřování své online služby Voyo, která na konci roku 2022 evidovala v Česku a na Slovensku 450 tisíc předplatitelů (na začátku r. 2023 překročila 0,5 milionu, pozn. red.) a celkový počet předplatitelů Voyo na všech trzích CME představoval na konci loňského roku 700 tisíc.

Důležitou součástí živého TV vysílání (lineární TV) se pro CME stávají sportovní kanály. V roce 2022 CME získala část práv na vysílání fotbalového mistrovství světa v Kataru (vysíláno především na stanici Nova Action), stejně tak na vysílání některých zápasů Ligy mistrů UEFA a Evropské ligy UEFA mimo jiné v Bulharsku, Česku a na Slovensku. Investovala také do výstavby nových sportovních studií, protože živé sportovní přenosy považuje za „katalyzátor dalšího růstu“.

Součástí skupiny PPF je společnost CME od roku 2020. Spadá pod ní 43 televizních kanálů a streamingová služba Voyo v šesti zemích (Česko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko), odhadovaný dosah skupiny je 49 milionů diváků. V roce 2023 investovala PPF také do koupi podílu v německé televizní skupině ProSiebenSat. 1 Media (13,1 %).

-mav-