ÚOHS: Seznam.cz může koupit vydavatele deníku Právo

pátek, 30. června 2023, 16:55 Tisk MediaGuru

Seznam.cz může majoritně ovládnout společnost Borgis, která vydává deník Právo a zajišťuje obsah pro servery Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz.

Zdroj: MediaGuru.cz

Zdroj: MediaGuru.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil firmě Seznam média ze skupiny Seznam.cz koupit firmu Silky Zdeňka Porybného. Jejím prostřednictvím Seznam.cz získá i společnost Borgis, která vydává deník Právo a dodává obsah pro server Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Fúze podle rozhodnutí ÚOHS nenaruší nijak hospodářskou soutěž ani neposílí dominantní postavení skupiny Seznam.cz, protože na žádném z dotčených trhů se aktivity společností nepřekrývají. Seznam plány týkající se působení a rozvoje oznámí o prázdninách, řekl člen představenstva Seznam.cz Pavel Zima

„Po přezkoumání situace na jednotlivých relevantních trzích dospěl úřad k závěru, že aktivity spojujících se soutěžitelů se nepřekrývají. V oblasti on-line zpravodajství společnost Borgis nevystupuje jako konkurent skupiny Seznam, nýbrž jako smluvní dodavatel obsahu pro zpravodajské servery Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz provozované skupinou Seznam, přičemž tato smluvní spolupráce je dlouhodobého charakteru," uvedl antimonopolní úřad.

Společnost Silky, která patří šéfredaktorovi deníku Právo Zdeňku Porybnému, je většinovým vlastníkem vydavatelství Borgis (58,4 %). Sám Porybný pak drží dalších 0,86 %, dohromady tak ovládá 59,26 % Borgisu. Seznam.cz je s 33,6 % druhým největším akcionářem Borgisu. Zbytek (7,14 %) patří drobným akcionářům.

Získání většinového podílu ve společnosti Borgis je podle Pavla Zimy logické završení dvacetileté vzájemné spolupráce mezi vydavatelstvím Borgis a Seznamem. „Navýšení našeho podílu jsme s majitelem Borgisu Zdeňkem Porybným domluvili už v roce 2013 a na přelomu roku jsme ho pouze realizovali. Naše aktuální plány týkající se působení a rozvoje Borgisu postupně oznámíme během letních prázdnin,“ sdělil Zima ČTK.

Vydavatelství Borgis založil Porybný v roce 1990. V letech 2020 a 2021 se tržby blížily 600 milionům Kč a v obou letech bylo vydavatelství ziskové. V roce 2021 činil zisk téměř 18 milionů korun, v roce 2020 přes čtyři miliony Kč.

Ve společnosti Borgis pracovalo podle výroční zprávy na konci roku 2021 téměř 280 zaměstnanců. Tištěnému deníku Právo dlouhodobě klesá náklad jako drtivé většině tištěných médií, podle Kanceláře ověřování nákladů tisku činil letos v dubnu průměrný prodaný denní náklad 45.556 kusů. Novinky.cz patří k nejnavštěvovanějším zpravodajským webům.

Seznam.cz loni klesl zisk před zdaněním o 34,5 procenta na 1,28 miliardy korun. Tržby naopak stouply o 5,8 procenta na 5,93 miliardy.

Aktualizovaná mapa vlastníků českých médií 2023

pondělí 13. března 2023

-čtk-, -mav-