Meta blokuje v Kanadě zpravodajství

sobota, 5. srpna 2023, 09:25 Internet & Mobil MediaGuru

Spory mezi mediálními domy a technologickými giganty se dostaly na další úroveň. Nejen v Kanadě.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Kanadská legislativa s názvem Online News Act měla zajistit dohodu mezi digitálními platformami a tvůrci zpravodajství na odměnách za obsah, který koluje Facebookem či Googlem. Meta se ale rozhodla situaci řešit tak, že mezi kanadskými uživateli Facebooku a Instagramu od tohoto týdne žádné zprávy kolovat nebudou. Tento týden začala na tomto trhu firma Marka Zuckerberga skrývat odkazy, které vedou na zpravodajské články. Nejen od kanadských vydavatelů. Pokud se Kanaďan přátelí s někým v USA, nebudou moci tyto odkazy vzájemně sdílet – kanadskému uživateli se nezobrazí. „Zahraniční vydavatelé budou moci dál postovat své odkazy a další obsah; ani jedno z toho však nebude dostupné lidem v Kanadě,“ vysvětluje Meta.

Takzvaný Online News Act nařizuje platformám typu Facebooku, Instagramu či Googlu, aby vyjednávaly s mediálními domy o provizích. Řada uživatelů těchto služeb zpravodajství sdílela či vyhledávala. „Abychom byli v souladu s tímto nařízením, začali jsme ukončovat dostupnost zpravodajství v Kanadě,“ uvádí Meta. Podle serveru Social Media Today technologičtí obři argumentují mimo jiné tím, že regulace dostatečně neodráží stav mediálního ekosystému. Podobný krok jako Facebook a Instagram chystá v Kanadě podle The Verge také Google.

Ministryně Pascale St-Ongeová, jejíž rezort je obdobou českého ministerstva kultury, ovšem ubezpečila, že Kanada nehodlá nechat takové jednání bez povšimnutí. Podle St-Ongeové vyslala Meta „nezodpovědný“ signál.   V minulosti Facebook zareagoval na obdobnou legislativu v Austrálii, následně se však s řadou tamních vydavatelů dohodl.

Meta se delší dobu snaží deklarovat, že je tento druh obsahu pro ni a její uživatele snadno postradatelný. Už v roce 2021 například uvedla, že hodlá v newsfeedu zobrazovat ještě méně politiky – tedy tématu, které je pro řadu mediálních domů klíčové. Tehdy měl politický obsah mít ani ne tříprocentní podíl na tom, co uživatelé v průměru ve svém kanálu příspěvků vidí.  Technologické platformy typu Facebooku kromě toho redukují i formu, v jaké se odkazy na zpravodajské texty (nejen ty politické) zobrazují.

Minulá bitva

Patrné je to i v Česku, kde rovněž vedou mediální domy zastupované Unií vydavatelů spory s Facebookem a Google o způsob, jakým by měla síťová a zpravodajská média obchodně koexistovat.  Koncem roku 2022 přestaly americké firmy zobrazovat českým uživatelům náhledy na sdílené články. Chtějí se tím vyhnout povinnosti platit médiím za užívání úryvků z jejich obsahu, jak vyžaduje novela autorského zákona. „Asociace online vydavatelů (AOV), Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) a Unie vydavatelů (UV) konstatují, že tento krok společnosti Google je jednostranný a s minimální snahou o dialog s asociacemi, které reprezentují naprostou většinu zpravodajského a magazínového obsahu online v České republice,“ znělo tehdy stanovisko českého vydavatelského trhu k vypnutí takzvaných snippetů na Googlu.

Bez ohledu na průběh vyjednávání s Metou a Googlem ale na média ty hlavní bitvy možná teprve čekají. Podle informací serveru Semafor se přední světová vydavatelství jako The New York Times, News Corp či Axel Springer chystají žalovat tvůrce jazykových modelů typu ChatGPT a požadovat finanční odškodnění. Důvodem má být to, že tvůrci takzvané umělé inteligence používají na trénování svých modelů mimo jiné i zpravodajské články. Jiným mediálním subjektům se podařilo jít smířlivější cestou.Agentura AP uzavřela s tvůrci ChatGPT dohodu o využívání textového archivu agentury. Její finanční podrobnosti firmy nezveřejnily. Vydavatelé si každopádně nemohou příliš dovolit, aby jejich příjmy pokrátila po sociálních sítích další digitální inovace.

-riv-