Papírový leták ztrácí po 30 letech prvenství

pondělí, 11. září 2023, 07:15 Marketing, Výzkum MediaGuru

Papírové akční letáky dodávané potravinářskými řetězci do poštovních schránek ztratily letos své dominantní postavení.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Po dlouhá léta byl papírový akční leták na českém i slovenském trhu stěžejním prostředkem, jak komunikovat, jaké jsou v daném potravinářském řetězci slevy. Letos o své dominantní postavení přišel a jeho pozici nahradily mobilní aplikace, ukazují výsledky projektu Shopper Review agentury Skála a Šulc. 

Ke ztrátě prvenství papírového letáku došlo současně na českém i slovenském trhu a paradoxně v ekonomicky složitém období, kdy ceny potravin dále rostou a nákupy v akci mimořádně posilují. V září 2023 využívalo papírový leták posílaný domů 54 % českých nakupujících, nicméně pro hledání akčních slev již více zákazníků (56 %) volí mobilní aplikace. Na Slovensku je rozdíl ještě markantnější – papírový leták využívalo 52 % a aplikace řetězců 64 %. 

Tato čísla navázala na vývoj v posledních třech letech, kdy využití mobilních aplikací vzrostlo v ČR na víc než dvojnásobek a na Slovensku ze 40 % na 64 %. Využití papírového letáku v tomto období zvolna klesalo. 

„Jaké informace o akcích, které obchody posílají, využíváte před nákupem potravin?“

 

2020

2021

2022

2023

Česká republika

 

 

 

 

Papírový leták posílaný domů

62 %

56 %

55 %

54 %

Aplikace obchodníků v mobilním telefonu

24 %

41 %

48 %

56 %

Slovensko

 

 

 

 

Papírový leták posílaný domů

66 %

63 %

57 %

52 %

Aplikace obchodníků v mobilním telefonu

40 %

51 %

55 %

64 %

Zdroj: Shopper Review 2023 (Skála a Šulc)

Papírové letáky dominovaly českému trhu od první poloviny 90. let, kdy vstupující mezinárodní řetězce, ale i tehdejší české subjekty jako Pronto Plus či Vít-potraviny, spustily první vlny cenového marketingu a boj o zákazníka.

Za přechodem „od letáku k mobilu“ stojí celkový vývoj technologií a životního stylu. Neméně důležitá je ale i snaha obchodníků o snížení nákladů: papírový leták je svou výrobou i systémem distribuce zastaralý (technicky i environmentálně) a také nesmírně nákladný. Proto obchodníci postupně omezují množství vytištěných a roznášených letáků, někteří je již zcela zrušili.

I z toho důvodu se dá čekat další pokles využití papírového letáku a růst digitálních technologií. Ve hře jsou kromě mobilních aplikací i webové stránky řetězců, cenové srovnávače či e-mailové newslettery.

-stk-