Forum Media: ČT posílí digitální média, Economia zlepšuje hospodaření

úterý, 14. listopadu 2023, 12:15 TV, Tisk MediaGuru

Generální ředitel ČT Jan Souček považuje za důležité, aby ČT posilovala svoje postavení v digitálním prostředí. Podle generální ředitelky Economie Lenky Černé se firmu daří posouvat k lepším výsledkům hospodaření. Oba vystoupili na čtvrteční konferenci Forum Media.

Jan Souček na konferenci Forum Media, zdroj: MediaGuru.cz

Jan Souček na konferenci Forum Media, zdroj: MediaGuru.cz

Role televize veřejné služby v digitálním prostředí by měla být ještě silnější, proto se Česká televize zaměří na posilování distribuce svého obsahu přes digitální kanály, řekl ve svém vystoupení na čtvrteční konferenci Forum Media generální ředitel ČT Jan Souček. Podle Součka se mýlil jak Neil Postman se svým odhadem o konci televizního vysílání, tak se mýlí i ti, kteří televizi veřejné služby kritizují za to, že se snaží zaujmout významnější postavení v digitálním prostředí. „Je třeba se zamyslet nad tím, proč média veřejné služby vznikla. Jejich cílem není být doplňkovou platformou, ale jsou zřizována jako korektiv mediálního světa. Ten nebude fungovat, pokud ten, kdo má být korektivem, nebude uvnitř systému,“ sdělil. Dodal, že dnes se celý svět mediální konzumace přelévá do digitální sféry a nechat média veřejné služby mimo tuto sféru znamená ztratit garanci svobody a kvality.

Do vedení ČT přišel podle svých slov také se záměrem rozvíjet původní tvorbu na platformě iVysílání. „Tento prostor je také důležitým zdrojem pro budování vztahů s diváky v budoucnosti. Pokud se nepodaří nasednout do tohoto zrychlujícího se vlaku digitální distribuce, ztratíme relevanci a nemůžeme plnit roli, kterou od nás společnost očekává,“ uvedl. Vedle iVysílání se nový management ČT zaměří i na redesign svého zpravodajského portálu a také na refresh mobilní zpravodajské aplikace. V lineárním TV vysílání chce pak více vytěžit ze sítě svých regionálních a zahraničních zpravodajů. Za důležitou v digitálním prostředí považuje také platformu ČT Sport Plus a vzdělávací portál ČT edu.

Podle Součka zároveň ČT vede interní diskuse o tom, zda na sociální sítě vkládat svůj zpravodajský obsah. Inspirací k těmto úvahám jí je zkušenost severských televizí, které od zpravodajství přes sociální sítě ustupují a soustředí se na distribuci obsahu jen přes své platformy. Důvodem je monetizace takového obsahu, ze které těží provozovatelé sociálních sítí, nikoli televizní stanice. ČT zatím k nějakému rozhodnutí nedospěla, sám generální ředitel uvedl, že by rád sociální sítě využíval jen jako marketingovou podporu pro vlastní produkty ČT.

Jan Souček zároveň považuje za důležité, aby ČT pro udržení relevance ve společnosti oslovovala všechny společenské i věkové skupiny, a to i pomocí zábavních pořadů. „Role médií veřejné služby není jen v hlídaní prostoru, ale také v jeho kultivaci. I ze zákona má ČT za úkol přinášet zábavu. Pro část české společnosti je zábava to, co dodává médiu relevanci,“ zmínil. Dotkl se také srovnání nákladů komerčních televizí s náklady ČT, když uvedl, že Česká televize vyrábí tři čtvrtiny svého obsahu sama (třetinu produkce měřeno stopáží tvoří premiérové pořady) a nekupuje ho od jiných subjektů. „Pro vaši představu jeden díl soudobého seriálu vyjde na 6-7 mil. Kč, zatímco nákup jednoho dílu licenčního seriálu na 250-300 tisíc Kč,“ vysvětlil.

Na závěr se Jan Souček dotkl i financování ČT, které označil za nejaktuálnější téma týkající se televize veřejné služby. Pokud by nemělo dojít k navýšení televizního poplatku (navrhuje se navýšení ze 135 Kč na 160 Kč, proti jsou soukromá média napříč celou mediální sférou), bude to pro ČT znamenat v roce 2025 snížení objemu produkce o jednu třetinu, řekl.

Lenka Černá: Hospodářské noviny zvyšují provozní zisk

Provozní zisk Hospodářských novin (HN) by se měl v letošním roce zvýšit na 7,3 mil. Kč, sdělila na Forum Media generální ředitelka vydávající společnosti Economia Lenka Černá. Ještě v posledním předcovidovém roce 2019 přitom provozní ztráta HN představovala 14 mil. Kč. Má to být i o 50 % lepší výsledek, než Economia letos plánovala. Na příkladu HN generální ředitelka dokumentovala úspěšnost transformace, kterou Economia prochází. Samotná mediální společnost by měla i letos sice skončit ve ztrátě, daří se jí ale výsledky hospodaření zlepšovat, přiblížila. Letos by měla Economia dosáhnout hospodářského výsledku lepšího o 40 % než v roce 2019 (ztráta -45 mil. Kč, pozn, red.).

Černá vysvětlila, že dříve nastavené procesy v Economii nereagovaly na změny prostředí, které přišly s nástupem covidové pandemie (rostoucí výrobní náklady, ceny papíru a distribuce) a také s adopcí autorského zákona v roce 2022. Ta se projevila poklesem přístupů z platforem Google a Facebook i zrušením projektu Google News Showcase, což vše dohromady Economii přineslo výpadek 25 mil. Kč. Po covidu také klesal zájem lidí o zpravodajství. „Návštěvnost, na kterou jsme si zvykli v době covidu, dramaticky padala,“ doložila Černá.

Za důležitý moment zlomu v nedobrém vývoji označila nutnost změnit mentalitu redaktorů a všech zaměstnanců mediálního domu, spočívající především v uvědomění, že odpovědnost za chod mediální firmy má každý. „Chtěli jsme, aby všechny tituly převzaly spoluzodpovědnost za své fungování. U některých se nám to podařilo v rámci vydavatelského domu a u některých bylo pro úspěch třeba udělat krok stranou,“ sdělila a na mysli měla prodej týdeníku Respekt společnosti Respekt Media, který označila za win-win řešení pro Respekt i pro Economii.

Redaktorům Economie zároveň vedení firmy zpřístupnilo veškerá data o návštěvnosti i čtenosti jednotlivých článků, kterou můžou sledovat na tzv. kartě autora. „Téměř v reálném čase vidí, co čtenáři čtou, odkud k nám přicházejí předplatitelé, kolik z článku přečetli, kolik jednotlivé články vydělaly a další detaily,“ uvedla s tím, že zavedení měření výkonnosti obsahu vzbuzovalo obavy, aby mediální dům nesklouzl při tvorbě textů k bulváru. Vysvětlila, že Economia se při uvádění nástroje na měření výkonnosti obsahu inspirovala v zahraničních redakcích, například v německém Frankfurter Allgemaine Zeitung. „Kolegové viděli, že stejné problémy trápí všechny mediální domy a měli jsme možnost i ukázat, že měření výkonnosti nemá negativní dopad na obsah,“ dodala. To se údajně potvrdilo i Economii. Vedle toho se měnila i obsahová skladba Hospodářských novin. Z čtenářského výzkumu například vyplynulo, že čtenáři HN neočekávají v deníku články týkající se domácího zpravodajství, což měla potvrdit i statistika měření obsahu. „Díky měření vzniká permanentní debata o tom, jaký obsah dávat před i za paywall. Dnes když vidíme, že článek velmi dobře funguje, ale nepřináší předplatné, tak ho necháme před paywallem,“ popsala.

-mav-