Google loni zablokoval dvojnásobný počet účtů inzerentů

čtvrtek, 28. března 2024, 07:05 Internet & Mobil MediaGuru

Reklamních sdělení a účtů inzerentů, které nevyhovují obchodní a bezpečnostní politice společnosti Google, loni přibylo, vyplývá z bilanční roční zprávy.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Společnost Google v loňském roce zablokovala nebo odstranila více než 5,5 miliardy reklam, což je o dvě procenta více než v předchozím roce. Zároveň takto postihla 12,7 milionu účtů inzerentů. Ve srovnání s rokem 2022 je to téměř dvojnásobek. Celkově pak loni zablokovala nebo omezila zobrazování reklam na více než 2,1 miliardách stránek (meziročně +40 %). Jde o reklamy, provozovatele webových stránek nebo účtů firem, které porušují bezpečnostní zásady Googlu. Mezi nimi byly například reklamy na nebezpečné produkty a podvodné inzeráty slibující zázračné uzdravení či rychlé zbohatnutí. Statistiku zablokovaných reklam zveřejnila společnost v pravidelné zprávě Ads Safety Report.

Za klíčový trend roku 2023 označuje Google dopad generativní umělé inteligence (AI). Nová technologie přinesla významné změny v odvětví digitální reklamy, od optimalizace výkonu až po úpravu obsahu, a proto představuje i velkou výzvu směrem k bezpečnosti zobrazování reklamy. Google už dlouho využívá systémů strojového učení řízené umělou inteligencí k blokaci závadných reklam. Historicky byly trénovány na příkladů obsahu porušujícího pravidla. „Na druhé straně jsou tyto jazykové modely schopny rychle kontrolovat a interpretovat obsah ve velkém objemu a zároveň zachytit důležité nuance v obsahu,“ konstatuje Google.

Velké jazykové modely (LLM) začal v návaznosti na loni představený nástroj Gemini (dříve známý jako Bard) využívat i pro detekci bezpečnosti reklam. Bylo také spuštěno Centrum transparentnosti reklam, díky kterému má uživatel možnost vyhledat více o reklamách, které se mu zobrazují ve Vyhledávání, na YouTube a v Obsahové síti.

V listopadu loňského roku uvedl Google v platnost nové zásady pro zobrazování reklamy. Jejich cílem je chránit uživatele před reklamou od inzerentů, které Google nezná. Pokud po určitém období „seznámení“ shledá, že inzerent neporušuje pravidla Googlu, jeho reklamy uživatelům zobrazí.

Další kroky podniká Google i na poli politické a volební reklamy. Loni ověřil více než 5 tisíc nových volebních inzerentů a odstranil více než 7,3 milionu volebních reklam pocházejících od inzerentů, kteří ověření nedokončili. „Byli jsme první technologickou společností, která zavedla nový požadavek na zveřejnění u volebních reklam se syntetickým obsahem,“ uvedla dále společnost Google.

-mav-