Nejsilnější vydavatelé Mafra, CNC a VLM se svým zásahem přibližují
Velká trojka českého tiskového trhu – Mafra, CNC a VLM – se stává
v souhrnném zásahu čtenosti podle dat Media projektu vyrovnanější.
Čtenost tří největších českých vydavatelských skupin se podle nových dat výsledků čtenosti Media projektu přibližuje. Celkově tak Mafra, Czech News Center a Vltava Labe Media tvoří vyrovnanější trojici než před rokem.
Podle dat Media projektu od loňského 1. července do konce letošního června zůstává nejsilnějším vydavatelským domem z pohledu čtenářského zásahu Mafra (MFD Dnes, Metro, Téma, TV max, Rytmus života, Pestrý svět, Cosmopolitan a další). Její tituly celkově osloví 2,49 milionu čtenářů. Vzhledem k ukončení vydávání tištěných Lidových novin a především týdeníku 5 plus 2 dny v loňském roce se ale celkový zásah Mafry v datech Media projektu v meziročním srovnání snížil o cca 300 tisíc čtenářů (tj. o 10 %).
Rozdíl mezi Mafrou a druhým Czech News Center (CNC) se vlivem změn na trhu snížil z loňských necelých 400 tisíc čtenářů na 142 tisíc čtenářů. Czech News Center (Blesk, Aha!, Sport, Reflex, ABC, Svět motorů a další) udržuje s 2,35 milionu čtenářů druhou pozici. Meziročně se celkový zásah jeho tištěných titulů snížil jen o 42 tisíc lidí (o 1,8 %).
Protože se z uvedené trojice nejstabilněji vyvíjela souhrnná čtenost Vltava Labe Media (VLM), která svými tituly (Deník, TV magazín, TV mini, Dům a zahrada, Glanc, Story, National Geographic, Vlasta, Květy a další), rozdíl mezi CNC a VLM se tak zmenšil z 119 tisíc na 92 tisíc čtenářů. VLM celkově osloví 2,26 milionu čtenářů, což je o 15 tisíc méně než před rokem (o 0,7 %).
Typ zobrazení
Celkový zásah tištěných titulů vydavatelských skupin (tis. osob)
| 1.7.-30.6. 2024 | 1.7.-30.6. 2025 | |
|---|---|---|
| Mafra | 2780 | 2492 |
| CNC | 2392 | 2350 |
| VLM | 2273 | 2258 |
Zdroj: Media projekt, Česká unie vydavatelů, ASMEA, Median, Stem/Mark. Data se zobrazí najetím na sloupec
-mav-
# tisk # Czech News Center # Mafra # Vltava Labe Media # čtenost # Media projekt # zásah # vydabatelství
Autor textu MediaGuru
Mohlo by vás zajímat
Tykačova firma Tymeprax může odkoupit polovinu Mafry
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti Tymeprax Pavla Tykače odkup poloviny mediální skupiny Mafra. Zbylou polovinu si ponechá dosavadní vlastník, skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Skupina Mafra vydává mimo jiné deník Mladá fronta Dnes nebo web iDnes.cz. O transakci mediální skupina informovala loni v listopadu na svém webu, její hodnotu neuvedla. „Úřad ve správním řízení dospěl k závěru, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto transakci povolil. Rozhodnutí je pravomocné," uvedl ÚOHS. Mafru skupina Kaprain koupila v roce 2023 od premiéra Andreje Babiše (ANO) společně s firmou Londa a chemickými závody Synthesia. Hodnota transakce tehdy dosahovala podle neoficiálních zpráv kolem deseti miliard korun. Společnost Mafra je vydavatelem deníků MF Dnes a Metro a řady časopisů jako Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, Chvilka pro tebe, Pestrý svět, Rytmus života, Tina, Týdeník televize nebo Žena a život. Provozuje také zpravodajské servery iDNES.cz a Lidovky.cz. Pod Mafru dále patří například skupina hudebních televizních stanic Óčko či Rádio Impuls. Ke konci srpna 2024 skupina přestala vydávat tištěné Lidové noviny. Tituly Mafry pravidelně osloví téměř 2,5 milionu čtenářů tisku a měsíčně sedm milionů návštěvníků internetu. Finančník Pavel Tykač, který patří k nejbohatším Čechům, podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, je majitelem energetické skupiny Sev.en. Od konce roku 2023 vlastní fotbalový klub Slavia Praha. Tymeprax je nově založená firma, jejímž účelem je právě odkup části skupiny Mafra. Pražákova investiční skupina Kaprain zaměstnává téměř 6000 lidí, hodnota jejích aktiv přesahuje 50 miliard korun. Vlastní průmyslové firmy, nemovitosti i sportovní kluby, například hokejový klub Sparta Praha či fotbalové Pardubice.
Deník Extra ztrojnásobuje v Praze tištěný náklad na 250 tisíc výtisků
VLM od dubna navyšuje tištěný náklad titulu Deník Extra v Praze
z 80 tisíc na 250 tisíc výtisků. Cílem je posílit v hlavním městě
zásah značky Deník v offline prostředí.
Šéfredaktoři vyzvali Babiše a další politiky k respektování kritické novinařiny
Více než 20 českých šéfredaktorů a šéfredaktorek dnes vyzvalo
premiéra Andreje Babiše (ANO) i další politiky, aby respektovali svobodnou,
nezávislou a kritickou žurnalistiku.