Autor textu Kateřina Straková
V loňském roce se více než třetina luxusního zboží prodala ve slevě.
Značky vyhledávají nové možnosti sportovního partnerství.
Sektor luxusního zboží čelí novým výzvám. U lidí roste chuť utrácet spíše za luxusní zážitky než výrobky a více než třetina luxusních produktů byla v loňském roce prodána se slevou, vyplývá to z dat konzultační společnosti Bain a italského sdružení Altagamma, které citoval deník The Financial Times.
Celosvětové výdaje v luxusním průmyslu by měly za loňský rok dosáhnout 1,44 bilionu eur, což je v porovnání s předchozím rokem víceméně stagnující hodnota. I nadále se preference spotřebitelů posouvají od luxusních produktů směrem k zážitkům, jako jsou plavby s pohostinstvím a fine gastronomie. „Po éře nákupní horečky se zážitky a emoce staly skutečným motorem růstu luxusu,“ uvádí Claudia D’Arpizio ze společnosti Bain & Company.
Více než 40 % luxusního zboží bylo v roce 2025 prodáno se slevou, což mělo dopad nejen na marže, ale i image luxusních značek. Výše slev dosahovala v průměru 35 až 40 %, což je nárůst o nejméně pět procentních bodů oproti předchozímu desetiletí.
Čím dál více spotřebitelů si k nákupu raději volí outletové obchody, než aby platili plnou cenu v klasických značkových prodejních. „Ve chvíli, kdy se spotřebitelé odklánějí od placení plné ceny, není to až tak znamení šetrnosti, jako spíše jasná signál toho, že se rovnice ceny a hodnoty v luxusním průmyslu vychýlila z rovnováhy,“ vysvětluje D’Arpizio.
Marže luxusních značek klesla na své patnáctileté minimum, s výjimkou pandemie covidu, a to napříč kategoriemi od bot po kabelky. Takový pokles má za důsledek úspory na straně řady hráčů. Společnost Kering, jež stojí za značkami jako Gucci a Saint Laurent, provádí revizi portfolia, snižuje náklady a zeštíhluje svou maloobchodní síť, zejména v Číně. Chanel podle lidí obeznámených se situací snižuje výdaje na marketing. LVMH zase „kontroluje neprioritní náklady“, a nadále investuje do atraktivity značky.
Zároveň se však čím dál více luxusních hráčů snaží rozšířit své působení na sportovním poli – kromě jachtingu, golfu a pole se začínají zajímat i o mainstreamovější disciplíny, jako je fotbal nebo basketbal. Podle dat skupiny Luxurynsight stoupl počet sportovních sponzorství či spoluprací luxusních značek v letech 2019 a 2024 o 505 %.
-stk-
# marketing # outlet # sport # luxus # Bain & Co. # sleva # marže # Altagamma
Autor textu Kateřina Straková
Rada České televize požádala vedení televize o vypracování krizových
scénářů kvůli vládní změně financování.
Agentura Bubble po deseti letech mění svou pozici na trhu i vizuální
identitu. Dosavadní profilaci založenou na sociálních sítích a content
marketingu nahrazuje konceptem attention-led agentury, která staví na
získávání pozornosti publik.
# Aktuality # TV & video # Lidé
Mediální skupina Prima od 1. července 2026 mění svou organizační
strukturu i složení vrcholového vedení. Dosavadní generální ředitel
Marek Singer přechází do dozorčí rady, na post generálního ředitele se
přesouvá stávající výkonný ředitel Lukáš Kubát. Alex Ruzek vedle
televizního vysílání bude nově řídit i aktivity skupiny
v oblasti rádií.