Autor textu MediaGuru
Rozhodnutí může ovlivnit internetové portály ve všech zemích Rady Evropy.
Evropský soud pro lidská práva (ES) dnes potvrdil odpovědnost portálu za urážlivé komentáře svých uživatelů. Rozsudek v případu velkého estonského zpravodajského webu může mít dopad na fungování portálů ve všech členských zemích Rady Evropy, k nimiž patří také Česká republika.
Soud dnes rozhodoval v případu sporu o hanlivé a výhružné komentáře na portálu Delfi, jednom z nejnavštěvovanějších zpravodajských webů v Estonsku. Anonymní uživatelé na něm v roce 2006 uráželi provozovatele lodní dopravy k místním ostrovům, který nechal trasu v zimě prorážet ledoborci. Znemožňoval tím vznik levnější a časově méně náročné trasy pro automobily po silném ledu.
Dopravní společnost provozující trajekty portál zažalovala. Estonské soudy jí daly za pravdu a v roce 2008 uložily portálu Delfi peněžitou pokutu ve výši 5000 estonských korun (asi 8700 Kč).
Právní zástupci zpravodajského webu se u soudů zaštiťovali svobodou slova. Podle soudců Evropského soudu pro lidská práva ale neodstranili provozovatelé portálu Delfi urážlivé komentáře dostatečně rychle. Učinili tak totiž až na žádost dopravní společnosti šest týdnů po zveřejnění článku, pod kterým se objevily.
Dnešní verdikt by mohl mít vliv na provozovatele internetových stránek ve všech 47 zemích Rady Evropy. Jejími členy jsou kromě 28 států Evropské unie také Švýcarsko, Norsko, Turecko i většina zemí jihovýchodní a východní Evropy, včetně Ruska a Ukrajiny.
Proti dnešnímu rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva se už nelze odvolat.
Aktualizováno 16. června v 16:00 o rozhodnutí Evropského soudu
Autor textu MediaGuru
Čistý zisk Deníku N překročil v roce 2025 hranici čtyř milionů korun.
Šlo o zatím nejlepší výsledek, kterého deník dosáhl od svého vstupu na
trh v roce 2018.
Český trh s placeným obsahem by mohl získat nový impuls. Seznam.cz pracuje
na konceptu společného předplatného, který by propojil prémiový obsah
více vydavatelů a využil distribuční potenciál své domovské stránky.
Podle Matěje Huška, člena správní rady, by se mohl počet lidí platících
na českém internetu za obsah více než zdvojnásobit.
Mediální projekt Poggers rozšířil své portfolio o nový sesterský kanál
Sync. Ten se zaměřuje na technologie, kyberbezpečnost a digitální inovace a cílí především na mladší publikum prostřednictvím krátkých formátů
na sociálních sítích.