Autor textu MediaGuru
Globální výdaje na mobilní reklamu v loňském roce přesáhly hranici
1,6 bilionu korun.
Výdaje na mobilní reklamu celosvětově rostou. V loňském roce zaznamenaly meziroční nárůst o 60,5 %. Oproti roku 2015, kdy se do mobilní reklamy globálně investovalo 39 miliard euro (1,017 bilionu korun), se loňské výdaje vyšplhaly na 63 miliard euro (1,6 bilionu korun). Vyplývá to z údajů evropské organizace Interactive Advertising Bureau.
Zvyšováním výdajů do mobilního marketingu reagují zadavatelé na chování spotřebitelů. „Údaje o globálních investicích do mobilní reklamy potvrzují, že se právě nacházíme v době, kdy je na poli konzumace médií a reklamy mobilní telefon na prvním místě,“ komentuje Townsend Feehanová, CEO IAB Europe.
Z pohledu regionů, je největším tahounem Severní Amerika, v níž leží 46 % celkových investic (29 mld. euro). Třetina výdajů pochází z Asie (33, 21 mld. euro). Evropě připadá necelá pětina z nich (19 %, 12 mld. euro). Regiony Blízkého východu & Afriky a Latinské Ameriky nedosahují ani jednoho procenta.

V meziročním srovnání zaznamenala největší nárůst Severní Amerika (73 %). V Latinské Americe rostly výdaje o 57 %, v Asii o 52 %, v Evropě o 48 % a na Blízkém výhodě a v Africe o 46 %.
Podle Interactive Advertising Bureau dosahuje nejvyššího růstu mobilní displejová reklama (64,3 %), hned za ní jsou investice do mobilního vyhledávání (61,1 %). První z nich má v celkových výdajích také nadpoloviční podíl (54 %), podíl vyhledávání činí 42,8 %. V pozadí zůstávají SMS zprávy, u nichž vzrostly výdaje jen o 11,2 % a z celkového rozpočtu si ukrojují pouze 3,1% podíl, což je dáno zejména rostoucí oblibou chatovacích aplikací.
„Zažili jsme raketový nárůst mobilní reklamy ve Spojených státech, kde vstřebala poprvé v roce 2016 většinu investic určených internetové komunikaci. V důsledku toho, jak se mobilní investice vyvíjejí v Americe, není překvapivé, že vzestupný trend lze pozorovat i ve zbytku světa,“ popisuje Anna Bagerová z IAB Europe.
-stk-
Autor textu MediaGuru
YouTube po osmi letech výrazně upraví podmínky svého partnerského
programu. Od února 2027 zvýší limity pro nové tvůrce, zavede minimální
hranici sledovanosti pro monetizaci videí Shorts. Změny se nedotknou
stávajících členů programu, mají ale zpřísnit cestu k reklamním
příjmům pro nové kanály.
Letní kina považuje za atraktivní formu letní zábavy téměř polovina
Čechů. Pětina už je navštívila a dalších 36 % to plánuje. Data
přináší výzkum ResSolution Group.
OpenAI začne příští týden ve svém chatovacím systému ChatGPT zobrazovat
reklamu rovněž v kontinentální Evropě. Zavedení reklamy by se mělo
týkat i českého trhu.