Autor textu MediaGuru
Každý třetí Čech bude letos vánoční dárky nakupovat výhradně
z e-shopů a polovina je plánuje pořizovat online i v kamenných
prodejnách.
Každý třetí Čech bude letos vánoční dárky nakupovat výhradně z e-shopů a polovina je plánuje pořizovat online i v kamenných prodejnách. S nákupem vánočních dárků chce 33 % oslovených začít dříve než v předchozích letech. Vůbec nejvíce lidí přitom začíná dárky řešit teprve v listopadu po Black Friday (29 %) a každý pátý odkládá nákupy až na posledních 14 dnů před Vánoci. Údaje vyplývají z průzkumu společnosti GLS realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1000 respondentů.
„Loňské Vánoce co do počtu přepravených balíků trhaly rekordy. Očekáváme a průzkumy tomu nasvědčují, že obliba online nákupů v průběhu roku nijak neklesla. Pro lidi je to zkrátka pohodlnější a rychlejší, proto lze i letos čekat další nápor na přepravce. Vzhledem k tomu, ale i s ohledem na problémy výrobců s materiálem, dopravou dílů z Číny i rychlého růstu cen všech vstupů doporučujeme doporučujeme nákup dárků nenechávat na poslední chvíli,“ upozorňuje Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.
Za dárky Češi letos utratí do 8 tisíc Kč (73 %). Pouze 5 % oslovených má na vánoční dárky vyčleněno více než 15 tisíc Kč, obdobné množství však pouhou tisícikorunu.
Online nákupy se navzdory odeznívající pandemii těší stále velké oblibě. Jsou pohodlné (63 %), uspoří čas (60 %), nabízejí jednoduché srovnání cen na internetu (51 %) a umožňují vyhnout se davům v obchodech (50 %). Pro třetinu Čechů (32 %) je proto nákup dárků přes internet první volbou. Na e-shopech nejčastěji nakoupí 4 až 6 dárků (43 %). Online nákupů využijí především mladší lidé do 45 let. Naopak lidé ve věku 54 až 65 let online nákupům příliš neholdují. Jako hlavní nevýhody označují nemožnost vyzkoušet si zboží (70 %), obavu z poškození zboží během přepravy (41 %) nebo komplikovanou reklamaci (31 %). Polovina oslovených (48 %) nakoupí dárky kombinovaně v obchodech a na e-shopech, čtvrtina naopak zejména v obchodech. Pět procent Čechů však letos nebude dárky pořizovat vůbec. To je nárůst o 2 procentní body ve srovnání s rokem 2020.
-mav-
# retail # výzkum # e-commerce # nákup # spotřebitelské chování # Vánoce # GLS # dárek
Autor textu MediaGuru
Nejsledovanějším pořadem pátečního večera po 20:00 se ve všech
hlavních diváckých skupinách stala pohádka S čerty nejsou žerty.
Následovala Všechnopárty.
Obchodní řetězec Billa rozšiřuje portfolio privátních značek o novou
řadu Milora. Pod touto značkou nabídne prémiové zmrzliny, mražené dezerty
i cukrovinky inspirované sortimentem řemeslných zmrzlináren a cukráren.
Drogerijní řetězec dm přichází s časově omezeným zvýhodněním expresního doručení pro zákazníky registrované ve svém online obchodě. Akce potrvá od 4. června do 4. srpna 2026 a má podpořit využívání online nákupů s rychlým doručením. Registrovaní a přihlášení zákazníci zaplatí za expresní doručení objednávek do hodnoty 1 289 Kč částku 15 korun. Při nákupu od 1 290 Kč bude doručení zdarma. Pro neregistrované nebo nepřihlášené zákazníky zůstává cena služby beze změny na 99 korun bez ohledu na výši objednávky. Společnost uvádí, že zvýhodnění reaguje na rostoucí zájem zákazníků o rychlé doručovací služby. „Zákazníci si expresní doručení rychle oblíbili a stalo se běžnou součástí jejich nákupního chování. Proto hledáme další možnosti, jak jim tuto službu zpříjemnit a nabídnout ještě komfortnější zákaznickou zkušenost. Dlouhodobě se zaměřujeme na služby, které lidem šetří čas a usnadňují každodenní život,“ uvedl Jiří Peroutka, tiskový mluvčí dm. Expresní doručení dm zajišťuje ve spolupráci se společností Wolt. Služba umožňuje doručení objednaného zboží až domů v krátkém čase.