Autor textu MediaGuru
Případová studie stanice Evropa 2 o propojení rádia a digitálu k PR
komunikaci.
Evropa 2 se jako nejposlouchanější rádio pro mladé s ohledem na cílovou skupinu svých posluchačů snaží vymýšlet obsah, který lze následně využívat také v rámci content marketingu na sociálních sítích, webu a pro PR aktivity. Case study zaměřená na dvě témata – hubnutí Patrika Hezuckého a návrat Lucie Šilhánové do vysílání Evropy 2 – ukazuje synergický efekt rádia právě s těmito nosiči informací.
Konec roku 2016 byl na stanici Evropa 2, která patří do sítě multimediálního domu Lagardere Active ČR, komunikačně silný. Pro marketing a PR byla původně plánována tři velká témata: charitativní projekt Evropa 2 srdcem, vánoční hymna Evropy 2 a hubnutí moderátora Patrika Hezuckého.
Ve vysílání Ranní show Evropy 2 pak ale velmi spontánně vznikl další komunikovatelný obsah. Moderátoři Leoš Mareš a Patrik Hezucký otevřeli atraktivní téma v podobě motivační sázky s prezidentem společnosti Lagardere Active ČR Michelem Fleischmannem. Fleischmann v živém vysílání Hezuckému slíbil, že pokud moderátor zhubne na stanovenou váhu, může si cokoliv přát a vedení rádia mu to splní. Během týdenní on-air i online kampaně posluchači a fanoušci Evropy 2 posílali tipy na to, co by si měl Hezucký přát. V jejich reakcích se objevoval nejčastěji požadavek na návrat zprávařky Lucie Šilhánové na Evropu 2.
Na tomto případu lze demonstrovat, jak velkou sílu má zajímavý a zábavný obsah, když se pro jeho šíření zvolí tři cesty – rádio, digitální a PR aktivity.
Ačkoliv téma vzniklo spontánně, nabídlo vhodnou příležitost pro propojení obsahu z vysílání do digitálního prostředí a pro PR aktivity rádia. Cílem v tomto případě byla pozitivní komunikace kolem případného návratu moderátorky, což v podstatě znamenalo zajistit, aby celou záležitost média vnímala jako samozřejmý a přirozený comeback. Tedy, aby se lidé i novináři minimálně vraceli k minulým kauzám (odchod Šilhánové v roce 2014, pozn. red.), a aby programová změna byla vnímána co možná nejpozitivněji. Jako cesta se nabídlo právě téma hubnutí moderátora Patrika Hezuckého. Obsah, jenž v rámci tématu vznikl, byl postaven na emocích, které umí rádio dobře přenést na posluchače a následně ho aktivovat. Důkazem jsou stovky děkovných reakcí, tipů na hubnutí i motivačních výzev v duchu „vydrž Patriku“, které do rádia moderátorovi přišly. Lidé každý den poslouchali rádio, sledovali web a sociální sítě, kde se Hezucký pravidelně vážil.
Výsledek: Desítky pozitivních PR výstupů, desetitisíce likes, stovky sdílení a více než půlmilionu zhlédnutí.
Evropu 2 poslouchá denně 872 tisíc posluchačů a týdně dokonce více než 1,5 milionů posluchačů. Všechny tyto posluchače nemohlo čtyřtýdenní téma minout. Navíc byla natočena pro Facebook ještě dvě nativní videa, jež souvisela tematicky s hubnutím Patrika Hezuckého a návratem Lucie Šilhánové. Jejich dosah byl až 1 milion uživatelů, videa získala dohromady více než 4 tisíce likes a dohromady vygenerovala téměř 250 tisíc zhlédnutí. Po nich následoval ještě vánoční live stream z vysílání Ranní show Evropy 2 na Facebooku. Ten zasáhl dokonce 1,1 milionů uživatelů této sociální sítě a získal 7200 likes. Jako doplněk zvolil digitální tým ještě článek na Facebook s fotografií Lucie Šilhánové (dosah 650 tisíc uživatelů, 4400 likes) a také jeden video post na sociální síti Instagram (13 tisíc zobrazení). Kampaň byla zakončena 9. 1. 2017, kdy Lucie Šilhánová oficiálně nastoupila na pozici zprávařky Evropy 2. Video z prvního vysílání mělo na Facebooku Evropy 2 a Ranní show dosah přes 592 000 uživatelů, dvě fotografie pak přes 20 700 likes a dosah téměř 1 milion uživatelů.
Všechny digitální aktivity pomohly k ještě větší aktivaci fanoušků a posluchačů. Z pohledu PR byla celá akce také zajímavá, protože v době vánočních svátků, tedy často pro média slabším období, měli novináři čtenářsky, divácky a posluchačsky zajímavé téma.
Zmiňovaná obsahová aktivita měla přidanou hodnotu i pro některé obchodní partnery a klienty multimediálního domu Lagardere Active ČR. Tyto společnosti totiž nenásilnou formou využily tématu hubnutí a staly se v rámci speciálních operací i vhodně umístěných rádiových spotů alespoň na nějaký čas přirozenou součástí aktivit rádia Evropa 2.
Autorka textu: Zuzana Nevoralová, PR manager, tisková mluvčí, Lagardere Active ČR

Autor textu MediaGuru
Agentura SeenMedia PR získala do portfolia českou značku školních batohů
Bagmaster. Vedle produktové komunikace se chce zaměřit také na osvětu
spojenou se zdravým nošením školních tašek.
Online magazín Earch.cz rozšiřuje redakci o Veroniku Pařízkovou. V pozici
vedoucí rubriky Design bude rozvíjet designový obsah a připravovat autorská
témata.
Vodafone přijde s aplikací Verify. Má pomoci odhalovat deepfake obsah
i podvody s umělou inteligencí.