Kupka nesouhlasí s podporou Berkovce do Rady ČT, spustil podporu pro ČRo a ČT
Předseda ODS Martin Kupka uvedl, že dva členové mediálního výboru dali
v užší volbě kandidátů do Rady ČT hlas Stanislavu Berkovcovi. Podle
Kupky se to při volbě Poslaneckou sněmovnou nebude opakovat.
Opoziční ODS přiznala, že její dva poslanci z mediálního výboru dali v předvýběru radních České televize hlas někdejšímu poslanci ANO Stanislavu Berkovcovi. Předseda občanských demokratů Martin Kupka dnes novinářům řekl, že s postupem nesouhlasí a při sněmovní volbě se nebude opakovat. Mediální výbor určil minulý týden ze 36 kandidátů tajnou volbou 18 finalistů na šest míst v radě veřejnoprávní televize.
Občanské demokraty zastupuje v mediálním výboru někdejší ministr kultury Martin Baxa a Lucie Bartošová. Ve výboru podle Kupky nevolili Pavla Matochu, Luboše Xavera Veselého, Romana Bradáče ani Jiřího Šlégra. „Naše hlasy nejsou za podporou nikoho z těch, kteří v současné Radě ČT působí a opakovaně poškodili její dobré jméno," uvedl předseda ODS. Matocha, Veselý, Bradáč a Šlégr mezi finalisty rovněž figurují.
„Při volbě v Poslanecké sněmovně, v té důležité klíčové volbě, nikdo z poslanců Občanské demokratické strany Stanislava Berkovce ani nikoho z těch jmenovaných kandidátů nepodpoří," zdůraznil Kupka. Občanští demokraté chtějí podle něho podpořit návrh na veřejnou volbu, jak o něm mluví další opoziční strany. Personální volby jsou ve Sněmovně obvykle tajné.
Předseda ODS zároveň zveřejnil podoru pro média veřejné služby v novém projektu „Hlas pro rozhlas i pro ČT", který má bránit média veřejné služby. „Snaha napojit rozhlas a televizi na státní rozpočet znamená pokus o jejich politické ovládnutí. Právě proto je nutné bránit jejich nezávislé financování jako jeden ze základů svobodné společnosti," hlásá a vyzývá veřejnost, aby dala „hlas rozhlasu i ČT".
Baxa řekl, že občanští demokraté se ve výboru pokoušeli uplatnit strategii menšího zla, aby neprošli radikální kandidáti. „V tomto ohledu nebyla správná," konstatoval před novináři. Spekulace o případných dohodách s vládním táborem Baxa popřel. „Zkusili jsme vsadit na nesoulad uvnitř vládních řad," uvedl.
Zástupci ODS opět kritizovali vládu ANO, SPD a Motoristů kvůli záměru zrušení televizního a rozhlasového poplatku. Ve Sněmovně budou schvalování takové předlohy podle Kupky blokovat. „Využijeme úplně všechny nástroje, které opozice má. Jsme připraveni nocovat v Poslanecké sněmovně, znovu vytáhneme spacáky a bude to znamenat, že tohle rozhodnutí současné vládní koalice nespatří světlo světa," řekl.
Občanští demokraté vyzvali na dnešní tiskové konferenci premiéra Andreje Babiše (ANO) mimo jiné k tomu, aby z vládního programu bod o zrušení televizního a rozhlasového poplatku vyškrtl a aby zveřejnil pojistky, jak hodlá naplnit další pasáž programu o zachování nezávislosti médií veřejné služby. Opoziční hnutí STAN minulý týden ohlásilo, že bude usilovat o mimořádnou sněmovní schůzi k budoucnosti veřejnoprávních médií.
# Česká televize # Český rozhlas # Rada ČT # Poslanecká sněmovna # média veřejné služby # mediální výbor
Autor textu MediaGuru
Autor textu ČTK
Mohlo by vás zajímat
Magenta TV zařazuje VOD kanál Spider-Man i novou stanici Prima sport
Televizní služba Magenta TV od T-Mobilu rozšíří v závěru července a během srpna svou programovou nabídku. Přidá speciální filmový kanál
věnovaný Spider-Manovi, premiéru animovaného snímku Mazlíčci
v průšvihu a také nový sportovní kanál Prima sport.
Prima zvýšila příjmy od operátorů na půl miliardy, zvažuje i posun cílové skupiny
Mediální skupina Prima očekává letos výrazný růst příjmů od
televizních operátorů. Výnosy z distribuce svých stanic by měly
dosáhnout zhruba půl miliardy korun, zatímco v minulosti se pohybovaly kolem
100 milionů.
Rádio Impuls lépe pokryje Liberecko, přesune FM vysílač a zvýší jeho výkon
Rádio Impuls vyřeší dlouhodobý problém s nedostatečným pokrytím Libereckého kraje. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání souhlasila s přidělením kmitočtového oprávnění ze kótu Prosečský hřeben. Rádio Impuls doposud pro severočeské město využívalo lokální frekvenci 92,1 FM. Toto vysílací zařízení je umístěno na stanovišti v Matoušově ulici. Vysílač zde dlouhodobě pracoval s výkonem 200 Wattů. Z tohoto důvodu měla dosavadní frekvence pouze lokální dokrývací charakter. Nyní se stanice může v rámci této oblasti přesunout na kmitočet 102,3 FM a využít maximální vyzářený výkon 1 kW. Nové vysílací stanoviště na Prosečském hřebeni nabízí odlišné geografické podmínky. Tato lokalita se totiž nachází přibližně o 200 metrů výše než dosavadní dokrývač. Tuto frekvenci v minulosti pro svou distribuci využíval Český rozhlas Liberec. Rozhlasová stanice ji však opustila v rámci reorganizace analogové FM sítě. Následně se Český rozhlas Liberec s vysíláním přesunul na dominantní kótu Ještěd. Pozici na vysílači Ještěd převzal Český rozhlas Liberec po Rádiu Proglas. Tato stanice uvolnila svou frekvenci na základě vlastního strategického směřování. Rádio Proglas se rozhodlo jako jedno z mála reálně podpořit přechod na technologii DAB+. Tuto podporu v praxi uskutečnilo tím, že přistoupilo k vypnutí většiny FM vysílačů. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tak uvolněný kmitočet pro Liberec přidělila Rádiu Impuls.