Autor textu MediaGuru
Mobilní zařízení představují pro média další nezbytnou podmínku pro
úspěch na trhu.
Orientace na mobilní zařízení, tak zní jeden z trendů médií, které popisuje ve svém letošním reportu „Trends in Newsrooms“ Světové fórum editorů (World Editors‘ Forum – WEM). Digitální média jsou totiž v současnosti čím dál více konzumována přes chytré telefony nebo tablety. Na scénu navíc přicházejí další konkurenti stolních počítačů – tzv. wearables neboli „nositelné technologie“, se kterými by měla média ve svých strategiích do budoucna počítat.
Mobilní zařízení jsou stále častější platformou, přes kterou uživatelé vstupují na mediální weby. V květnu letošního roku dosáhl podle průzkumu agentury ComScore v USA podíl času stráveného na mediálních webech přes mobilní zařízení 60 %, což je o 10 % více než v loňském roce. Navíc polovinu z toho tvořily přístupy přes mobilní aplikace. Tento rostoucí trend na fóru potvrdily i The Financial Times, na jejichž server přichází 62 % čtenářů přes chytré telefony či tablety, a jen 38 % přes desktop.
Přes mobilní zařízení se nejvíce konzumují digitální rádia, fotografické stránky typu Flickr, mapy a chatovací služby. Sociální sítě se sice umístily až na devátém místě, ale jejich význam v mobilních zařízeních stále roste. Jen za loňský rok aktivita na sociálních sítích přes mobilní zařízení vzrostla o 55 %.
Pro média je proto důležité uvažovat o svých internetových stránkách z pohledu mobilních zařízení – přemýšlet nad velikostí fontu, podobou fotogalerií či využíváním potenciálu sociálních sítí, které na jejich servery dokážou přivést značné množství návštěvníků.
Dále je podle WEM nutné myslet na budoucí technologie – tedy na wearables, mezi které se řadí chytré hodinky či Google Glass. „S Google Glass bude možné živě streamovat tiskovou konferenci či jí z pohledu novináře nafotit,“ popsal na fóru Stephen Hutcheon ze Sydney Morning Herald.
Jak upozornil Michael Mannes, ředitel programu Journalism and Media Innovation, o budoucích technologiích by měly jednotlivé redakce přemýšlet již dnes, jinak se budou potýkat s nesnázemi.
-kch-
Autor textu MediaGuru
YouTube rozšiřuje nástroje pro rodiče a dospívající uživatele. Nové
funkce mají umožnit lépe regulovat sledování krátkých videí,
zpřehlednit správu dětských účtů a upravit pravidla pro doporučování
obsahu.
Většina české internetové populace považuje výzvy k souhlasu se
zpracováním dat za obtěžující a rušivé. Vadí jim i cílená onlinová
reklama, zjistil výzkum ResSolution Group.
Datové modely od Seznam.cz umožňují bližší popis cílových skupin.
První díl seriálu je věnován cílové skupině mladých mužů.