Autor textu Ivan Krasko
Nejúspěšnějším provozovatelem slovenského internetu zůstává Ringier
Slovakia, nejnavštěvovanějším webem Aktuality.sk. Přinášíme výsledky
gemiusAudience za 1. pololetí 2026.
Slovenské weby zapojené do oficiálneho merania zasahovali v 1. polroku 3,11 milióna ľudí, čo znamená medziročný nárast o 2,3%. Lídrom medzi prevádzkovateľmi je naďalej Ringier Slovakia a najnavštevovanejším webom jeho Aktuality.sk. Vyplýva to z dát merania gemiusAudience (predtým IABmonitor) pri zohľadnení návštevnosti zo Slovenska, bez trafficu zo zahraničia. Prinášame výsledky slovenského internetu za 1. polrok 2026.
Väčšine prevádzkovateľov zapojených do gemiusAudience sa v 1. polroku znížila návštevnosť. Trhový líder Ringier Slovakia medziročne klesol o 3,7% na 2,44 milióna RU mesačne. Nad 2 miliónmi sa udržal aj druhý News and Media Holding a tretí Zoznam, pri poklesoch 7 a 7,7% v porovnaní s 1. polrokom 2025.
Medziročne rástla Mafra Slovakia; o 3% na 1,93 milióna RU mesačne. Vďaka tomu si polepšila v rebríčku prevádzkovateľov a dostala sa na 5. miesto. Na 6. miesto napriek miernemu poklesu návštevnosti postúpila Our Media SR, keď predstihla Startitup.
V druhej desiatke rebríčka si zlepšil návštevnosť CEN (web ta3.com) medziročne o 10,9% na 873 tisíc RU. Výrazne, o 52,8% na 698 tisíc, rástla verejnoprávna STVR, a polepšila si aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky (+4,5% na 504 tisíc RU).
V portfóliu top prevádzkovateľov nenastali väčšie zmeny. Markíza – Slovakia rebrandovala svoj spravodajský portál, čoho súčasťou bola aj zmena domény z TVnoviny.sk na TNlive.sk.
Do oficiálneho merania gemiusAudience sa tento rok pridalo niekoľko prevádzkovateľov. Pribudol Impression Media, ktorý zastupuje slovenskú mutáciu filmovej databázy ČSFD.sk. V období apríl – jún dosahovala 432 tisíc RU mesačne, pričom v najúspešnejšom mesiaci apríl bola nad pol miliónom.
Kimbino Green začal merať svoje „letákové“ weby kimbino.sk a letakomat.sk, v 1. polroku dosahoval 329 tisíc RU mesačne.
GemiusAudience sa rozšíril tiež o Šport Press, prevádzkujúci web denniksport.sk, pričom v máji a júni sa jeho návštevnosť pohybovala na 232 tisícoch.
V máji sa do merania zapojila spoločnosť Motor Media CS s webom autoviny.sk, avšak v priebehu júna z neho vypadla. Za máj bola na 570 tisícoch RU.
Z oficiálneho merania návštevnosti slovenských webov v posledných mesiacoch vystúpilo niekoľko prevádzkovateľov. Medzi nimi aj spoločnosť Radio Group, zastupujúca rádiové weby vrátane funradio.sk. Ďalšími prevádzkovateľmi, ktorí opustili gemiusAudience, boli Podnikajte.sk, Darcus, 4networks SKandCZ, M Kreo, Bprom, beNow media group a Miramedia s webom O médiách.com.
Typ zobrazení
| Prevádzkovateľ | RU | Posun vs. H1/2025 | Visits | |
| 1 | Ringier Slovakia | 2 441 861 | -3,7% | 51 543 876 |
| 2 | News and Media Holding | 2 157 227 | -7,0% | 52 828 020 |
| 3 | Zoznam | 2 043 600 | -7,7% | 33 014 661 |
| 4 | Petit Press | 1 984 736 | -1,9% | 24 474 863 |
| 5 | Mafra Slovakia | 1 926 560 | 3,0% | 16 301 349 |
| 6 | Our Media SR | 1 774 448 | -2,1% | 15 426 134 |
| 7 | Startitup | 1 742 245 | -9,0% | 13 339 658 |
| 8 | Markíza – Slovakia | 1 560 523 | -4,9% | 12 626 648 |
| 9 | Heureka shopping | 1 318 901 | -5,2% | 4 710 061 |
| 10 | Refresher Media | 1 174 160 | -6,3% | 3 130 803 |
| 11 | Mac TV | 1 106 885 | -11,1% | 4 513 818 |
| 12 | N Press | 1 056 677 | -0,1% | 9 869 121 |
| 13 | SITA, Slovenská tlačová agentúra | 1 053 147 | -8,1% | 3 804 489 |
| 14 | MediaAd | 973 920 | -0,3% | 3 740 589 |
| 15 | CEN | 872 645 | 10,9% | 3 246 625 |
| 16 | Modrý koník | 723 088 | -22,9% | 3 136 886 |
| 17 | STVR - Slovenská televízia a rozhlas | 698 411 | 52,8% | 3 142 404 |
| 18 | Tlačová agentúra Slovenskej republiky | 503 616 | 4,5% | 948 207 |
| 19 | Impression Media* | 431 925 | N/A | 1 278 869 |
| 20 | Motor Media CS* | 414 848 | N/A | 793 809 |
| 21 | Štandard Online | 378 656 | -10,1% | 899 936 |
| 22 | Kimbino Green | 329 077 | N/A | 780 975 |
| 23 | New Story Media | 252 128 | -42,6% | 647 996 |
| 24 | Bauer Media Slovakia | 238 133 | -16,9% | 883 591 |
| 25 | Šport Press* | 231 536 | N/A | 502 998 |
| 26 | NextPage Media | 145 861 | -55,0% | 230 034 |
| 27 | touchIT | 128 011 | -30,5% | 189 781 |
| 28 | W Press | 52 069 | -32,2% | 137 932 |
| 29 | Star Production | 6 747 | 2711,1% | 15 686 |
| 30 | Kontext Media | 453 | -93,2% | 2 074 |
Zdroj dát: gemiusAudience (predtým IABmonitor), návštevnosť zo Slovenska * Prevádzkovateľ nebol zapojený do gemiusAudience počas celého obdobia. Priemer nezohľadňuje nulu za dané obdobie
Jednotkou medzi webmi na Slovensku sú dlhodobo spravodajské Aktuality.sk spoločnosti Ringier Slovakia. V 1. polroku 2026 medziročne mierne klesli, a to o 1,9% na 2,19 milióna RU mesačne. Aktuality ostali jediným webom s návštevnosťou nad 2 miliónmi: v rovnakom období pred rokom ju dosahovali aj pluska.sk, zoznam.sk a sme.sk.
Sme.sk klesalo pomalšie ako konkurencia a vďaka tomu sa dostalo na druhé miesto medzi webmi, keď predbehlo Zoznam a Plusku.
Top 20 slovenských webov – 1. polrok 2026, mesačný priemer
1. aktuality.sk (Ringier Slovakia) – 2 186 891 RU / 28 181 755 Visits
2. sme.sk (Petit Press) – 1 984 736 RU / 24 474 863 Visits
3. zoznam.sk (Zoznam) – 1 873 008 RU / 16 006 029 Visits
4. pluska.sk (News and Media Holding) – 1 852 880 RU / 13 571 636 Visits
5. pravda.sk (Our Media SR) – 1 739 168 RU / 14 480 049 Visits
6. cas.sk (News and Media Holding) – 1 458 752 RU / 14 993 988 Visits
7. azet.sk (Ringier Slovakia) – 1 333 515 RU / 13 429 432 Visits
8. startitup.sk (Startitup) – 1 319 792 RU / 5 732 960 Visits
9. heureka.sk (Heureka shopping) – 1 318 192 RU / 4 696 279 Visits
10. topky.sk (Zoznam) – 1 276 736 RU / 16 554 359 Visits
11. tvnoviny.sk/tnlive.sk (Markíza – Slovakia) – 1 226 848 RU / 5 939 848 Visits
12. refresher.sk (Refresher Media) – 1 174 160 RU / 3 130 803 Visits
13. hnonline.sk (Mafra Slovakia) – 1 149 840 RU / 6 589 833 Visits
14. interez.sk (Startitup) – 1 101 632 RU / 3 686 001 Visits
15. dennikn.sk (N Press) – 1 056 677 RU / 9 869 121 Visits
16. sita.sk (SITA, Slovenská tlačová agentúra) – 1 017 947 RU / 3 664 047 Visits
17. imeteo.sk (MediaAd) – 934 411 RU / 3 480 927 Visits
18. cp.sk (Mafra Slovakia) – 919 792 RU / 6 377 663 Visits
19. ta3.com (CEN) – 872 645 RU / 3 246 625 Visits
20. markiza.sk (Markíza – Slovakia) – 805 259 RU / 3 340 693 Visits
Zdroj dát: gemiusAudience (predtým IABmonitor), návštevnosť zo Slovenska
V apríli nastala zmena v meraní návštevnosti webov na Slovensku. Metodika ostala rovnaká, avšak meranie dostalo nového prevádzkovateľa; odčlenilo sa od združenia IAB Slovakia, po novom ho kompletne spravuje Gemius a zmenilo názov na gemiusAudience. Združenie tento krok vopred avizovalo, cieľom má byť „zefektívnenie správy výskumu a jeho ďalší technologický rozvoj“.
Do online reklamy na Slovensku majú v roku 2026 smerovať investície v reálnom objeme 216,9 milióna eur, čo by znamenalo 3-percentný medziročný nárast. Vyplýva to z prognózy mediálnej agentúry Unimedia. Do tejto sumy sú započítané aj investície smerujúce do Mety, Google a ďalších medzinárodných platforiem.
Online je so 45% podielom na reklamnom trhu najväčším mediatypom na Slovensku. V minulom roku predbehol televíziu a jeho odstup od televízie sa má naďalej zvyšovať aj v roku 2026. Kompletná predikcia Unimedie.
Prečítajte si tiež:
# internet # online # web # Slovensko # návštěvnost # Ringier Axel Springer SK # Aktuality.sk
Autor textu Ivan Krasko
Do redakce Aktuálně.cz nastoupil novinář a moderátor Pavel Štrunc.
Podílí se na přípravě nových pořadů a rozvoji videoobsahu
zpravodajského portálu.
# Aktuality # TV & video # Online # Audio
Media Club loni zvýšil čistý zisk o více než pětinu na 706,4 milionu
Kč, zatímco čistý obrat vzrostl o 2,4 % na 6,07 miliardy Kč. Obchodní
zastupitelství Primy těžilo především z růstu internetové reklamy,
zatímco výnosy z klasického televizního reklamního času zůstaly
meziročně téměř beze změny.
Vydavatelství Forum 24 od září mění rozdělení manažerských a redakčních kompetencí. Novým šéfredaktorem webu Forum24.cz se stal Marek
Wollner, zatímco dosavadní šéfredaktorka Johana Šafrová převzala pozici
CEO vydavatelství Forum24.