Autor textu MediaGuru
Nadační fond nezávislé žurnalistiky startuje nový projekt, který doplní
současný MediaRating hodnotící důvěryhodnost českých médií.
Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) spouští nový projekt Mapa médií jako doplněk MediaRatingu. Zatímco MediaRating detailně popisuje dodržování novinářských norem nejvýznamnějších tuzemských médií, projekt Mapa médií si klade za cíl zmapovat základní informace velkého počtu webů, které dohromady vytváří současnou nepřehlednou českou mediální krajinu.
„Ambicí projektu je postupně vytvořit katalog čítající nižší stovky zpravodajských a publicistických webů v ČR. Mapa médií přináší základní informace o tom, zda je médium vlastnicky transparentní, je dohledatelná redakce, oddělená reklama od redakčních textů a zda jsou texty původní. Cílem je takto zmapovat nepřehlednou změť zpravodajských a publicistických webů a dát čtenářům možnost si udělat obrázek o povaze média,” vysvětluje vedoucí projektu Josef Šlerka.
Mapa médií nabídne informovaný přehled celkové mediální scény v České republice. NFNZ se tímto projektem snaží upozornit média na základní otázky v oblasti transparentnosti vlastnictví a autorství textu, aby se tak postupně posilovala celková kvalita a důvěryhodnost redakční práce v ČR. Důraz je kladen na základní vlastnickou a redakční transparentnost, oddělení reklamního obsahu od redakčních textů a podíl převzatého obsahu. První oblastí webů, kterým se projekt věnuje, jsou weby ekonomické a finanční.
„Digitální média přinesla demokratizaci veřejné sféry, to je určitě pozitivní jev. Nicméně jsme v chaotickém nástupu online médií ztratili i základní informace, kdo jsou skuteční novináři, kteří vytváří originální obsah, respektive kdo jsou vydavatelé, kteří dodržují základní publikační etiku. Ve chvíli, kdy spousta médií bojuje o stejnou pozornost čtenáře a často tak i o stejné inzertní peníze, je třeba vědět, kdo poctivě přistupuje k redakční práci a vlastní transparentnosti,“ říká ředitel Nadačního fondu Nezávislé žurnalistiky David Klimeš.
-stk-
# web # NFNZ # Nadační fond nezávislé žurnalistiky # MediaRating # Mapa médií # mediální scéna
Autor textu MediaGuru
Slovenské sportovní stanice Arena Sport změní od poloviny srpna své názvy
i vizuální identitu. Kanály Arena Sport 1 a Arena Sport 2 budou nově
vysílat pod značkou Kanal1 Sport a Kanal1 Xtra, rebranding se dotkne také
dalších stanic ze skupiny včetně dětského programu Rik.
První novinová společnost (PNS) mění po více než sedmi letech vedení.
Z pozice předsedy představenstva odchází Vít Rozsypal, kterého nahrazuje
manažer Ivo Kalík.
Kriminální seriál Specialisté bude na obrazovce TV Nova pokračovat novými
díly. Zahájilo natáčení dvanácté řady.