Autor textu Martina Vojtěchovská
Radiožurnál je nadále nejposlouchanější stanicí v denním poslechu.
Nově se dostal na čelo i v podílu na poslechovosti. Nejvyšší týdenní
poslechovost má Rádio Impuls. Ve skupině nadregionálních rádií drží
prvenství Kiss a ve skupině regionálních stanic se do vedení dostalo Radio
Čas Rock.
Týdenní poslechovost rádií pokračuje v mírném růstu a aktuálně představuje 84,3 % české populace ve věku 12-84 let. Denní poslech ale stagnuje na 49,6 % a o čtyři minuty se snížila i průměrná denní doba poslechu (ATS) na 204 minut. Počet poslouchaných stanic (včera i za týden) zůstává neměnný. Ukazují to nová data poslechovosti rádií Radioprojekt za období prvního pololetí 2026.
Nejposlouchanější celoplošnou stanicí v denní poslechovosti zůstává Radiožurnál před Evropou 2 a Rádiem impuls. Radiožurnál zaznamenal srovnatelný výsledek jako v předešlém měření. V mírném růstu pokračuje Evropa 2. Z pětice nejposlouchanějších tuzemských rádií si nejvyšší růst připsala Frekvence 1. Rostoucí poslechovost potvrdila v nových datech i stanice ČRo Plus a výrazně pak ČRo Radiožurnál Sport a ČRo Vltava. Nová denní data přinášejí navýšení i pro Rádio Prostor.
Typ zobrazení
| celoplošné denní | 1Q+2Q/2026 | 4Q/25 + 1Q/26 | mezikvartální změna (%) | 1Q+2Q/2025 | meziroční změna (%) |
| ČRo Radiožurnál | 745 | 747 | -0,3 | 748 | -0,4 |
| Evropa 2 | 673 | 668 | 0,7 | 619 | 8,7 |
| Rádio Impuls | 600 | 621 | -3,4 | 658 | -8,8 |
| Rádio Blaník | 558 | 571 | -2,3 | 622 | -10,3 |
| Frekvence 1 | 458 | 425 | 7,8 | 439 | 4,3 |
| ČRo Dvojka | 300 | 310 | -3,2 | 329 | -8,8 |
| ČRo Plus | 169 | 164 | 3,0 | 152 | 11,2 |
| ČRo Radiožurnál Sport | 86 | 72 | 19,4 | 32 | 168,8 |
| ČRo Vltava | 56 | 42 | 33,3 | 28 | 100,0 |
| Rádio Prostor | 41 | 28 | 46,4 | 21 | 95,2 |
| Radio Hey | 39 | 38 | 2,6 | 58 | -32,8 |
| Český Blaník | 35 | 42 | -16,7 | na | na |
| Rádio Oldies | 24 | 26 | -7,7 | na | na |
| Rock Radio Stage | 21 | 30 | -30,0 | na | na |
| Helax | 16 | 10 | 60,0 | na | na |
| Gold impuls | 9 | 3 | 200,0 | na | na |
Zdroj: Radioprojekt, 1Q+2Q/2026, APSV, ASMEA, Median, Stem/Mark
V týdenních datech má nadále nejvyšší poslechovost Impuls s 2,075 mil. posluchači. Následuje Rádio Blaník, jehož týdenní poslechovost rovněž přesahuje dva miliony. Vyrovnanou poslechovost pak vykazují třetí Evropa 2 a čtvrtý Radiožurnál. Většina vedoucích stanic si v týdenním poslechu polepšila, nejvíce Frekvence 1, ČRo Vltava a z dalších stanic také Hey a Rádio Prostor.
Nová data také přinášejí nárůsty pro nově zařazené digitální stanice Helax a Gold Impuls.
Typ zobrazení
| celoplošné týdenní | 1Q+2Q/2026 | 4Q/25 + 1Q/26 | kvartální změna (%) | 1Q+2Q/2025 | meziroční změna (%) |
| Rádio Impuls | 2075 | 1995 | 4,0 | 2040 | 1,7 |
| Rádio Blaník | 2042 | 1971 | 3,6 | 2049 | -0,3 |
| Evropa 2 | 1734 | 1660 | 4,5 | 1606 | 8,0 |
| ČRo Radiožurnál | 1729 | 1676 | 3,2 | 1790 | -3,4 |
| Frekvence 1 | 1422 | 1318 | 7,9 | 1354 | 5,0 |
| ČRo Dvojka | 780 | 757 | 3,0 | 793 | -1,6 |
| ČRo Plus | 387 | 429 | -9,8 | 364 | 6,3 |
| ČRo Radiožurnál Sport | 368 | 393 | -6,4 | 273 | 34,8 |
| ČRo Vltava | 177 | 161 | 9,9 | 147 | 20,4 |
| Radio Hey | 118 | 110 | 7,3 | 150 | -21,3 |
| Český Blaník | 91 | 107 | -15,0 | na | na |
| Rádio Prostor | 79 | 68 | 16,2 | 64 | 23,4 |
| Rock Radio Stage | 55 | 67 | -17,9 | na | na |
| Rádio Oldies | 70 | 67 | 4,5 | na | na |
| Helax | 38 | 33 | 15,2 | na | na |
| Gold Impuls | 30 | 13 | 130,8 | na | na |
Zdroj: Radioprojekt, 1Q+2Q/2026, APSV, ASMEA, Median, Stem/Mark
V podílu na poslechovosti se na čelo dostal těsně Radiožurnál (11,1 %) před Blaníkem (11 %).
Typ zobrazení
| podíl | 1Q+2Q/2026 |
| Radiožurnál | 11,1 |
| Blaník | 11 |
| Impuls | 10,2 |
| Evropa 2 | 8,5 |
| Radio Kiss | 8,3 |
| Frekvence 1 | 7,4 |
| Hitrádio total | 6,1 |
| ČRo Dvojka | 5 |
| Radio Beat | 4,2 |
| Rock Radio | 4 |
| Country radio | 3,5 |
| ČRo Plus | 2,7 |
| Radio Čas | 1,5 |
| Fajn rádio | 1 |
| ostatní | 15,5 |
Zdroj: Radioprojekt, 1Q+2Q/2026, APSV, ASMEA, Median, Stem/Mark
Ve skupině nadregionálních stanic se situace nemění a nejvyšší poslechovost zde vykazuje Kiss. Následují Hitrádio total a Radio Beat. Vedoucí trojice si ale v denních datech mírně pohoršila. Naopak pokles zastavilo Country Radio a v růstu pokračuje Rock Rádio. V nových datech si také významněji polepšilo rádio Expres FM.
Týdenní data ale ukazují trochu odlišný trend a stejně jako u celoplošných stanic potvrzují rostoucí týdenní poslechovost. Většina nadregionálních stanic má tak týdenní poslech vyšší než v předešlém měření.
Typ zobrazení
| nadregionální - denní | 1Q+2Q/2026 | 4Q/25 + 1Q/26 | kvartální změna (%) | 1Q+2Q/2025 | meziroční změna (%) |
| Rádio Kiss | 470 | 500 | -6,0 | 500 | -6,0 |
| Hitrádio total | 401 | 413 | -2,9 | 403 | -0,5 |
| Rádio Beat | 269 | 277 | -2,9 | 252 | 6,7 |
| Rock Rádio | 247 | 243 | 1,6 | 230 | 7,4 |
| Country Rádio | 227 | 221 | 2,7 | 267 | -15,0 |
| Fajn Radio | 114 | 137 | -16,8 | 117 | -2,6 |
| Rádio Čas | 69 | 77 | -10,4 | 81 | -14,8 |
| Expres FM | 47 | 33 | 42,4 | 17 | 176,5 |
| Color Music Radio | 12 | 11 | 9,1 | 5 | 140,0 |
Zdroj: Radioprojekt, 1Q+2Q/2026, APSV, ASMEA, Median, Stem/Mark
Typ zobrazení
| nadregionální - týdenní | 1Q+2Q/2026 | 4Q/25 + 1Q/26 | kvartální změna (%) | 1Q+2Q/2025 | meziroční změna (%) |
| Rádio Kiss | 1919 | 1814 | 5,8 | 1812 | 5,9 |
| Hitrádio total | 1671 | 1655 | 1,0 | 1596 | 4,7 |
| Rádio Beat | 813 | 768 | 5,9 | 704 | 15,5 |
| Rock Rádio | 730 | 736 | -0,8 | 690 | 5,8 |
| Country rádio | 602 | 595 | 1,2 | 623 | -3,4 |
| Fajn Radio | 456 | 501 | -9,0 | 480 | -5,0 |
| Rádio Čas | 316 | 315 | 0,3 | 349 | -9,5 |
Zdroj: Radioprojekt, 1Q+2Q/2026, APSV, ASMEA, Median, Stem/Mark
Mezi regionálními rádii došlo ke změně ve vedení, kam se dostalo Radio Čas Rock. To si připsalo výrazný mezikvartální a meziroční nárůst. Připomínáme ale, že v novém hybridním měření poslechovosti jsou skoky mezi regionálními stanicemi obvyklé a vyplývají z toho, že tyto stanice nejsou v měření kalibrovány.
Typ zobrazení
| regionální - denní | 1Q+2Q/2026 | 4Q/25 + 1Q/26 | mezikvartální změna (%) | 1Q+2Q/2025 | meziroční změna (%) |
| Rádio Čas Rock | 102 | 38 | 168,4 | 31 | 229,0 |
| Rádio Krokodýl | 85 | 97 | -12,4 | 104 | -18,3 |
| Hitrádio Orion | 85 | 75 | 13,3 | 87 | -2,3 |
| Signál Rádio | 83 | 90 | -7,8 | 92 | -9,8 |
| ČRo Brno | 66 | 81 | -18,5 | 107 | -38,3 |
| Hitrádio Černá Hora | 65 | 68 | -4,4 | 53 | 22,6 |
| Hitrádio FM Plus | 56 | 63 | -11,1 | 51 | 9,8 |
| ČRo Střední Čechy | 48 | 48 | 0,0 | 47 | 2,1 |
| Rádio Jih | 41 | 37 | 10,8 | 45 | -8,9 |
| Čro Sever | 39 | 36 | 8,3 | 48 | -18,8 |
| Rádio Bonton | 33 | 44 | -25,0 | 21 | 57,1 |
| Rádio Haná | 30 | 39 | -23,1 | 48 | -37,5 |
| Radio 1 | 28 | 31 | -9,7 | 26 | 7,7 |
| Český Impuls | 25 | 32 | -21,9 | 31 | -19,4 |
Zdroj: Radioprojekt, 1Q+2Q/2026, APSV, ASMEA, Median, Stem/Mark
Mezi obchodními sítěmi potvrzuje nejvyšší podíl Media Club. Zvýšil se o 0,6 procentního bodu na 47,5 %. Podíl zastupitelství Radiohouse se drží na úrovni 26,9 % a Českého rozhlasu na 25,1 %.
Typ zobrazení
| 1Q+2Q/2026 | |
| Radiohouse | 26,9 |
| Media Club | 47,5 |
| Český rozhlas | 25,1 |
| ostatní a nezastupované | 0,5 |
Zdroj: Radioprojekt, 1Q+2Q/2026, APSV, ASMEA, Median, Stem/Mark
# výzkum # data # rádio # Radioprojekt # poslechovost
Autor textu Martina Vojtěchovská
Rock Radio připravilo na rok 2027 dva kalendáře. Slušná rockerka
představí ženy z různých profesí vybrané posluchači, Slušnej rocker
zase české rockové muzikanty se zachráněnými papoušky z Centra Laguna.
Do kampaně Evropy 2 se zapojilo jedenáct moderátorů stanice včetně Leoše
Mareše, Zorky Hejdové, Pavla Cejnara a Kuby Kotka.
O volnou pražskou frekvenci 99,3 FM, kterou do letošního jara využívalo
francouzské Radio France Internationale, se uchází pět komerčních
projektů. Jejich zástupci představili své programové záměry na úterním
veřejném slyšení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.