Autor textu MediaGuru
Time Warner bude napřesrok podle názoru vlivného deníku The Wall Street
Journal mít ideální příležitost k převzetí CME.
CME je mimo jiné majitelem nejsledovanější české televize Nova. Podle amerického deníku tomu mimo jiné nahrává vysoký dluh skupiny CME. Time Warner již v ní vlastní 39 procent.
The Wall Street Journal připomíná, že původní investice 242 milionů dolarů (nyní asi 4,5 miliardy korun) za jednatřicetiprocentní, později navýšený podíl v CME na začátku roku 2009 se americkému mediálnímu konglomerátu zatím kvůli poklesu výdajů na reklamu v Evropě způsobenému ekonomickou stagnací nevyplatila. Akcie CME se nyní obchodují zhruba za 7,30 dolaru, což je polovina ceny, za niž je v průměru kupovala společnost Time Warner.
Time Warner se tak podle WSJ již brzy ocitne na rozcestí. CME, jíž rostou náklady na obsluhu dluhu, bude muset věřitelům v březnu 2013 zaplatit 130 milionů dolarů. The Wall Street Journal má za to, že firma na to pravděpodobně nebude mít. Společnost již nicméně loni na podzim uvedla, že by měla mít dostatek peněz. CME již provedla výměnu dluhopisů za dluhopisy s pozdější splatností a zřejmě bude muset vydat nové akcie, aby vylepšila svou bilanci.
Time Warner bude mít příští rok příležitost CME zcela koupit. Někteří analytici podle WSJ očekávají, že firma bude postupovat pomalu a vloží do CME o něco více peněz, aby jí pomohla překonat krizi. Chytřejší by ale bylo, aby ji Time Warner převzala úplně, míní The Wall Street Journal.
Takový krok by výrazně snížil náklady CME na obsluhu dluhu, který dosahuje výše 1,3 miliardy dolarů. Jen loni společnost zaplatila na úrocích 161 milionů dolarů. Současné úrokové výnosy naznačují, že u nové emise dluhopisů by CME mohla platit více než desetiprocentní úrok. Analytici ale očekávají, že CME letos vytvoří zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace ve výši 184 milionů dolarů.
Pokud by ji zcela převzala společnost Time Warner, zaplatila by CME na úrocích díky výhodnějším úvěrovým podmínkám amerického konglomerátu na úrocích téměř o 100 milionů dolarů méně, uvedl The Wall Street Journal.
Time Warner by se také jako vlastník CME mohla podle WSJ pravděpodobně spolehnout na stabilní poptávku po svých programech. Pokud by naopak CME zůstala samostatná, mohly by ji ekonomické podmínky donutit pořizovat od svého menšinového akcionáře méně pořadů. V roce 2011 nakoupila CME od Time Warner pořady za 57 milionů dolarů. Šlo o 13 procent jejích celkových výdajů na program.
Time Warner by také podle WSJ měla v CME prostor k úsporám. Majitelka Novy loni vynaložila 42,4 milionu dolarů na "ústřední" výdaje včetně platů a odměn výkonných manažerů. Vzhledem k jejímu zisku před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace ve výši 166 milionů dolarů nejde o nezanedbatelnou částku. CME by si i po začlenění do Time Warner musela ponechat lokální ústředí, některé funkce by ale bylo možné odstranit či převést na někoho jiného, uvedl The Wall Street Journal.
Zájem Time Warneru o zahraniční akvizice je přitom podle deníku zřejmý. Loni společnost vydala 1,4 miliardy dolarů za nizozemskou produkční společnost Endemol. Nákup CME by ji přitom nezatížil. Podle odhadů by celkové náklady na převzetí mohly činit méně než dvě miliardy dolarů. Odhaduje se přitom, že Time Warner by roce 2013 měl mít k dispozici 3,7 miliardy dolarů ve volné hotovosti.
Firma navíc podle WSJ musí hledat příležitosti jinde, protože americký trh je nasycený a není zde již prostor pro tvorbu vyšších zisků. „Aby uskutečnila své televizní sny, možná je čas, aby se společnost Time Warner vydala na východ,“ uvedl americký deník.
CME provozuje televizní stanice v šesti zemích střední a východní Evropy. V loňském roce meziročně zvýšila tržby o 17,3 procenta na 864,8 milionu dolarů. Firma zároveň loni prohloubila čistou ztrátu z běžné činnosti meziročně o 53,6 procenta ze 116,9 milionu na 179,6 milionu dolarů.
Autor textu MediaGuru
Vládní poslanci nebudou volit Pavla Matochu a Romana Bradáče v nynějším sněmovním výběru šestice členů Rady České televize (ČT). Ve Sněmovně to dnes potvrdil ministr pro sport a předseda poslanců Motoristů Boris Šťastný. Dnešní volba bude na základě dohod poslaneckých frakcí podle něho veřejná. Výjimku z tajných voleb Šťastný zdůvodnil rozjitřenou atmosférou v dolní parlamentní komoře. Opozice volbu televizních radních brzdila. Její zástupci se pozastavují nad kandidaturou Matochy a Bradáče, ale také Luboše Xavera Veselého a Jiřího Šlégra. Poukazují na možné pletichy při blíže neurčené volbě generálního ředitele veřejnoprávní televize i na nezákonné odvolání dozorčí komise Rady České televize před pěti lety. Pozornost vzbudil zvukový záznam, který již dříve zveřejnil bývalý šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Marek Wollner. Na něm hlas znějící podobně jako hlas radního Bradáče říká, že "ještě nedostal všechny peníze za tu volbu". Hlas připomínající hlas radního Matochy se následně ptá, kolik peněz mu chybí. "No, ještě 500," říká první hlas a druhý hlas odpovídá, že zjistí, jak to je, a že peníze dorazí. O případném protiprávním Matochově a Bradáčově jednání mají podle Šťastného rozhodnout orgány činné v trestním řízení nebo soud. „Není možné se v takové atmosféře rozhodovat. Proto já tady za naše koaliční kluby sděluji, že tito dva kandidáti, to znamená pan Pavel Matocha a pan Roman Bradáč, nedostanou naši podporu v tuto chvíli. Budeme volit kandidáty jiné a věříme, že v budoucnu, až se tato situace objasní, budou volby další a případně se k tomu můžeme nějak postavit," řekl Šťastný. Bradáč a Matocha tvrdí, že se takový rozhovor reálně neodehrál, a odmítají obvinění či náznaky, že by byli zapleteni do korupčního jednání v Radě ČT. Podle nich jde o kampaň s cílem ovlivnit a případně zastavit současnou volbu šesti členů Rady ČT. Uvedli, že kvůli nahrávce zveřejněné na serveru Forum 24 podali trestní oznámení.
Stěžejní novinkou České televize při vysílání z letošního
fotbalového mistrovství světa budou doplňkové streamy s live statistikami
a multiview. Umožní simultánní pohled z několika kamer najednou.
U českých zápasů bude navíc k dispozici speciální komentář od
analytika fotbalových dat.
Nejsledovanějším čtvrtečním pořadem po 20. hodině se stala Policie
Modrava, která se dostal před Polabí ve všech hlavních diváckých
skupinách.