Autor textu Martina Vojtěchovská
Televizní vysílání se nejlépe a nejvíce sleduje na televizní obrazovce. Vyplývá to z průzkumu Českých Radiokomunikací (ČRa), který zkoumal i to, jak roste obliba mobilních zařízení. 92 % dotazovaných upřednostňovalo televizní obrazovku před obrazovkou počítače i chytrými zařízeními, jejichž oblíbenost je pouze v případě krátkodobého sledování. Typická domácnost má oblíbených šest televizních stanic, které sleduje denně, ačkoliv drtivá většina z nich (75 %) naladí 16 a více kanálů.
Průzkum potvrdil, že televize stále plní roli sociálního média a lidé chtějí její sledování sdílet. V prime-time usedají české domácnosti před hlavní obrazovku nejčastěji ve dvou lidech. Tuto možnost uvedlo 54% dotazovaných.
„Sociální role je jedním z důležitých aspektů televizního vysílání. V určitých částech dne, zejména pak večer, se lidé u televizní obrazovky setkávají. Kulturní role televizního vysílání v domácnostech je u nás dlouhodobě velmi významná. To je pro nás hlavní důvod, proč usilujeme o udržení maximální dostupnosti terestrické platformy, která pokrývá téměř 100% obyvatel a jejímž prostřednictvím bezplatně přijímají televizní vysílání dvě třetiny domácností v České republice. Příprava plánu zajišťující hladký přechod na vysílací standard nové generace DVB-T2 je proto z tohoto pohledu naprosto klíčová. DVB-T2 samozřejmě rozšíří také možnosti nových formátů vysílání, které budou optimalizované pro televizory s vysokým rozlišením, ale i mobilní zařízení,“ říká generální ředitel ČRa Martin Gebauer.
Většina dotazovaných sleduje vysílání na televizní obrazovce (92 %), více než čtvrtina uvedla, že se na pořady podívá i na notebooku (27 %) nebo PC (29 %). Shodně 8 % respondentů využívá i malých zařízení, jako jsou tablety a smartphony. Malá koncová zařízení jsou ale oblíbená zejména pro krátkodobé sledování, zejména zpravodajských obsahů, jelikož pouhá desetina diváků sleduje TV vysílání na malých zařízeních déle než 10 hodin týdně.
Pro necelou třetinu dotazovaných jsou zajímavé on-line TV archivy, avšak pokud jsou zdarma. To potvrzuje dlouhodobou neochotu obyvatel České republiky platit poplatky nejen za příjem televizního vysílání, ale také za placené pořady dostupné online. Nejpreferovanějším typem obsahu, který by lidé v TV archivech chtěli sledovat, jsou české filmy a seriály. Naopak zhruba třetina lidí nechce sledovat archivy vůbec, a to ani zadarmo.
Infografiku k tématu naleznete zde: CRa_TV vysilani
-mav-
Autor textu Martina Vojtěchovská
Skupina Canal+ připravuje rozsáhlou změnu identity svých filmových kanálů
značky FilmBox, které získala prostřednictvím akvizice společnosti SPI
International.
Oneplay si po roce od spuštění připisuje téměř tři miliardy spuštění
videí a 1,6 miliardy odsledovaných hodin. Podle skupiny Nova se během
prvního roku stala největší streamingovou platformou na českém trhu.
Fotbalový klub AC Sparta Praha oficiálně spustil svou vlastní televizní
aplikaci oznámenou loni v říjnu. Nová platforma Sparta TV je aktuálně
dostupná pro spektrum zařízení s operačními systémy Android a Tizen.