Autor textu MediaGuru
Začátek roku v e-shopech přinesl meziročně výrazně vyšší průměrné
útraty spotřebitelů za zboží.
Průměrná útrata spotřebitelů v e-shopech byla v lednu i únoru o více než 500 korun vyšší než ve stejném období v loňském roce. Ukázal to pravidelný výzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Česká e-commerce tak pokračuje v pozitivním vývoji z roku 2024.
V lednu i únoru letošního roku objednalo zboží online více než 80 % českých internetových zákazníků. Tedy těch, kteří nakupují v e-shopech alespoň jednou za rok. A ti, kteří nakoupili, zakoupili výrobky v hodnotě přesahující 4500 Kč. „To je o více než 500 Kč vyšší průměrná útrata za zboží, než byla v tomto období v roce 2024. Jedná se tak z pohledu naší e-commerce o pozitivní signál. Věřím, že tento trend bude pokračovat i v dalších měsících,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.
Pokud jde o konkrétní čísla, v lednu 2024 uvedli respondenti výzkumu APEK průměrnou útratu v hodnotě 3993 Kč, v únoru 2024 pak 3989 Kč. Letos to bylo v lednu 4 566 Kč a v únoru 4583 Kč. Na jednoho zákazníka přitom vychází přes tři a půl objednávky za měsíc.
Vývoj v oblasti platebních metod, které zákazníci využívají pro úhradu objednávek z e-shopů, není tak dynamický jako samotné útraty. Za poslední rok je ale změna v této oblasti poměrně zajímavá a ukazuje na jistou změnu v chování zákazníků. Na otázku „Jaké všechny platební metody jste v uplynulém měsíci při nákupech na internetu využili“ v únoru 2025 vůbec poprvé za dobu výzkumu uvedlo platební kartu přímo zadanou při platbě méně než 50 % respondentů. Před rokem to přitom bylo 56 %. Naopak služba Apple Pay zaznamenala meziroční růst z 9 % na 16 % a Google Pay z 15 % na 18 %.
„Zákazníci stále častěji nakupují přímo ze svých mobilních telefonů. Proto vidíme i vývoj v oblasti platebních metod. Jedná se o důležitý trend, který musí e-shopy sledovat a správně na něj reagovat. Především v tom ohledu, aby zákaznická zkušenost na mobilu byla stejně dobrá jako při nákupu na počítači,“ uzavírá Jan Vetyška.
Výzkum byl realizován prostřednictvím internetového sběru (CAWI) agenturou Nielsen ve spolupráci s agenturou ResSolution na vzorku 1065 respondentů.
-stk-
# e-shop # výzkum # APEK # e-commerce # platební metoda # útrata # Google Pay # Apple Pay
Autor textu MediaGuru
Novým jednatelem majetkově propojených společností se stává Marek
Zábrodský, v Dingo Media současně přebírá také roli CTO. Finance
agentur nově povede stávající jednatel Jan Vobecký.
Letos na jaře by se měla obměnit třetina členů Rady České televize.
Mandát letos končí šesti členům.
Poslaneckým asistentem ministra kultury Oty Klempíře se stal. Mluvčím
ministra je Barbora Šťastná.