Značky v Česku využívají Instagram méně než ve světě
Značky působící v Česku stále Instagram nevyužívají tolik jako ve
světě, ukazuje srovnání společnosti Socialbakers.
Na českém trhu značky nevyužívají tolik Instagram, jak je tomu běžné ve světě. Mnohem více sází stále na Facebook, a to i přesto, že jim vizuální síť nabízí mnohem větší míru engagementu i více interakcí. Vyplývá to ze srovnání aktivity 500 top značek, které na odborné konferenci Instameet.cz představil Pavel Němejc ze společnosti Socialbakers.
Na světové úrovni nabízí Instagram posledních 18 měsíců průměrně 23x více interakcí než na Facebooku. V českém kontextu je to jen 4x více.
V Česku bere nejvíce interakcí e-commerce
Zajímavé je také rozložení interakcí podle typu značek. Ve světě vytváří až 80 % interakcí na Instagramu značky módy, e-commerce, automotive a kosmetiky. Na Facebooku jsou interakce více rozvrstveny – kolem 14 % tvoří značky z e-commerce, retailu a telekomunikací.
V České republice je situace značně rozdílná. Na Instagramu tvoří necelou polovinu interakcí značky působící v e-commerce, následuje retail a služby. Všechny tři sektory dominují v interakcích rovněž na Facebooku.
Stories se na Instagramu stává velmi důležitým reklamním formátem. V červenci letošního roku bylo do něj podle Socialbakers alokováno 11 % reklamního rozpočtu, což je 2,6x více než před dvěma lety. V České republice představuje Stories téměř každou druhou promovanou publikaci, přičemž 53 % z nich tvoří video.
Influenceři se vyplatí FMCG či zdravotní péči
Podle Socialbakers lze rozlišit sektory, kterým se vyplatí více najmout si influencera spíše než tvořit vlastní příspěvky. Mezi ně patří zejména zdravotní péče, rychloobrátkové zboží, potraviny nebo třeba vybavení pro domácnost. Naopak například módní značky, služby či hotely mohou velmi efektivně samy komunikovat na vlastních kanálech.
Na Instagramu patří mezi nejlepší české influencery, které Socialbakers hodnotí podle svého tzv. Relevance Score, zohledňující jak počet sledujících, tak například pravidelnosti publikací či konzistentnosti engagementu, Jirka Král, Ben Cristovao či Kovy. Více než dřív se tuzemští influenceři také snaží označovat své komerční spolupráce, od konce loňského roku k tomu využívají spíše hashtag #spoluprace než původní anglické označení #ad.
-stk-
# marketing # Facebook # Instagram # influencer # Socialbakers # značky # Stories
Autor textu MediaGuru
Mohlo by vás zajímat
Effie Stage se zaměří na to, co stojí za komunikací, která funguje
Program letošní Effie Stage nabídne více než dvacet domácích
i zahraničních hostů. Konference se zaměří na marketingovou efektivitu,
kreativitu, dopady umělé inteligence na značky a vztahy mezi zadavateli a agenturami.
Jak zvýšit šance, že značky budou v AI vyhledávání viditelné?
Nástup AI modelů přináší nová pravidla pro viditelnost značek
v internetovém vyhledávání. Podle Vojtěcha Lamberta z LCG New Media proto
firmy vedle klasického SEO potřebují pracovat také s GEO, tedy
optimalizací pro generativní AI vyhledávače. Jedním z klíčových prvků
je budování konzistentní a důvěryhodné identity značky napříč webem,
včetně PR, sociálních sítí, podcastů a recenzí.
Story TLRS získala Jägermeister, postará se o sociální sítě
Kreativní agentura Story TLRS získala v tendru značku Jägermeister. Pro
český a slovenský trh bude nově zajišťovat její komunikaci na
sociálních sítích a podílet se také na nastavení strategie, role
jednotlivých platforem a systému tvorby obsahu.