RTA: Prima musí do rozhodnutí správního soudu sdílet kmitočty

pátek, 01. července 2011, 09:49 Aktuality MediaGuru

Televize Prima musí do rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) sdílet kmitočty s Regionální televizní agenturou (RTA) a jejími regionálními stanicemi. Oznámila to v tiskové zprávě RTA poté, co NSS přiznal odkladný účinek kasačním stížnostem agentury a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Znamená to, že do konečného vyřešení sporu mezi Primou a RRTV o novou licenční podmínku platí starší rozhodnutí mediální rady. Podle televize Prima je ale tvrzení RTA, že musí do rozhodnutí NSS poskytovat ve svém digitálním vysílání vysílací časy regionálním provozovatelům ovládaným RTA, nepravdivé.

Nelze předjímat, za jak dlouho padne konečný verdikt Nejvyššího správního soudu v samé podstatě věci. Rozhodnutí o odkladném účinku také nijak nepředjímá celkový výsledek sporu, sdělila ČTK mluvčí soudu Petra Lavická.

Důvodem pro poskytnutí odkladného účinku u Nejvyššího správního soudu je v tomto případě fakt, že následky verdiktu by mohly mít závažný, případně až likvidační vliv na "ekonomickou existenci osob zúčastněných na řízení" a vyvolat nevratnou újmu. "NSS přitom neshledal, že by se přiznání odkladného účinku v daném případě jakkoliv dotklo práv třetích osob, ani že by takové rozhodnutí bylo v rozporu s veřejným zájmem," stojí v rozhodnutí NSS.

RTA trvá na tom, že princip sdílení kmitočtů Primy a regionálních televizí je platný i po přechodu na digitální terestrické vysílání. Prima si ale v březnu 2010 navrhla novou licenční podmínku, která by sdílení kmitočtů v digitálním vysílání zrušila. Podmínka konkrétně stanovuje, že provozovatel Primy je oprávněn "celoplošně vysílat původní plnoformátový program Prima televize digitální technologií až 24 hodin denně tak, že není povinen umožňovat provozovatelům místního (lokálního, regionálního) vysílání připojování jejich programů a poskytovat jim vysílací časy".

RRTV žádost o zařazení nové podmínky zamítla. Městský soud v Praze ale rozhodnutí rady zrušil. Právě proti jeho rozhodnutí směřují kasační stížnosti RTA a RRTV. Městský soud tvrdil, že mediální rada takzvanou očišťující podmínku zamítla příliš pozdě, a tak podmínka vstoupila v platnost. Kvůli odkladnému účinku ztratilo stanovisko městského soudu svou váhu, a to až do finálního verdiktu NSS.

I v digitálním vysílání tedy Prima zatím musí strukturovat vysílací schéma tak, aby regionální televize RTA mohly vysílat svůj program, tvrdí agentura v tiskové zprávě.

Prima ale tvrdí, že NSS jen přiznal odkladný účinek kasačním stížnostem RTA a RRTV, které podaly proti rozsudku Městského soudu v Praze z loňského 9. prosince. "Odkladný účinek kasačních stížností se z povahy věci může vztahovat pouze a jenom na napadené rozhodnutí Městského soudu v Praze. Není pravdou, že do konečného vyřešení sporu mezi FTV Prima a RRTV o novou licenční podmínku platí rozhodnutí RRTV o zamítnutí žádosti FTV Prima," uvedla mluvčí Primy Jana Mrákotová.

Podstatou sporu mezi RRTV a televizí Prima je podle ní skutečnost, že RRTV o žádosti FTV Prima o změnu licenčních podmínek nerozhodla včas. Podle příslušného paragrafu vysílacího zákona je RRTV povinna o žádosti rozhodnout do 60 dnů, což se v daném případě nestalo, zdůraznila.

"FTV Prima usiluje o to, aby v prostředí digitálního vysílání, ve kterém je dost prostoru pro všechny, měla rovné podmínky jako ostatní provozovatelé vysílání. Regionům RTA nic nebrání vysílat jejich program s centrálním programem TV 7, který si pro své digitální vysílání samy vybraly a ke kterému RRTV udělila celoplošnou licenci společnosti EBD.

RTA tvrdí, že má ještě 'minimálně dalších sedm let právo připojovat se do centrálního programu Prima televize bez nároku FTV Prima na úhradu jakékoli částky'. Nic takového však z licenčních podmínek FTV Prima ani regionů RTA nevyplývá a v prostředí právního státu ani vyplývat nemůže," dodala mluvčí Primy.

-čtk-