Polský konzervativní deník Rzeczpospolita změnil majitele

čtvrtek, 13. října 2011, 09:23 Aktuality MediaGuru

Polské vydavatelství Presspublica, kterému patří mimo jiné konzervativní deník Rzeczpospolita, změnilo majitele. Celé nyní patří skupině Gremi Media krakovského podnikatele Grzegorze Hajdarowicze. Už dříve koupil většinový podíl v Presspublice od britské společnosti Mecom, ve středu mu svůj 49procentní podíl prodal polský stát. Hajdarowicz za Presspublicu zaplatil celkem 135 milionů zlotých (774,8 milionu korun), z toho 55 milionů vydal za podíl, jež mu prodalo ministerstvo státního pokladu.

"Na současnou situaci deníku Rzeczpospolita, která podle mě nepřináší zisk, jde o vysokou cenu," řekl portálu gazeta.pl Zbigniew Benbenek, šéf holdingu ZPR, pod který spadá několik rádií a který se v minulosti zajímal o státní balík akcií společnosti Presspublica. Hajdarowiczova skupina Gremi Media v Krakově vydává kulturně-společenský časopis Przekrój, který vychází od roku 1945 a je tak nejstarším týdeníkem na polském trhu.

Rzeczpospolita byla posledním významným polským deníkem, v níž svůj podíl měl stát. Svého času se o státní podíl v Presspublice zajímala společnost Respekt Media podnikatele Zdeňka Bakaly nebo německá skupina Axel Springer. Presspublica kromě konzervativního listu Rzeczpospolita vydává hospodářský Parkiet a ultrakonzervativní týdeník Uwažam Rze. Rzeczpospolita se letos v září prodávala průměrně ve více než 90.520 exemplářích denně. Jde o čtvrtý nejprodávanější deník v Polsku. První pozice patří bulvárnímu Faktu, druhá liberální Gazetě Wyborczé a třetí tabloidu Super Expres.

-čtk-