Slovensko od roku 2013 zruší koncesionářské poplatky

pátek, 21. října 2011, 12:35 Aktuality MediaGuru

Slovensko od roku 2013 zruší koncesionářské poplatky. Veřejnoprávní televizi a rozhlas, které se letos spojily do jedné instituce RTVS, bude financovat vláda přímo ze státního rozpočtu. Rozhodl o tom dnes parlament. 

RTVS podle nového modelu každý rok dostane státní dotaci navázanou na vývoj ekonomiky. Minimálně si přijde na 90 milionů eur (2,2 miliardy korun). To odpovídá dosavadnímu příjmu rozhlasu a televize z koncesionářských poplatků a příspěvku státu na vybrané projekty. Opozice tyto změny kritizovala, obává se ztráty nezávislosti RTVS. 

V současnosti na Slovensku platí koncesionářské poplatky z řad občanů až na výjimky každý odběratel elektřiny, a to ve výši 4,64 eura měsíčně. Firmy v závislosti na počtu zaměstnanců odvádějí každý měsíc až 464,71 eura. Zrušení těchto plateb slíbila ve svém programovém prohlášení dosluhující vláda premiérky Ivety Radičové. 

Navzdory příjmům z koncesionářských poplatků, které se platí i v Česku, se veřejnoprávní Slovenská televize (STV) v minulosti potýkala s nedostatkem peněz. To bylo hlavním důvodem vytvoření RTVS. STV v uplynulém období navíc klesla sledovanost jejího hlavního kanálu na dlouhodobá minima. Odborníci to připisovali málo atraktivní programové nabídce. Televize rovněž kvůli nedostatku peněz začátkem léta po necelých třech letech vysílání vypnula svůj sportovní kanál Trojka.

-čtk-