ÚOHS: RRTV porušila zákon, rada to ale popírá

pátek, 23. prosince 2011, 17:15 Aktuality MediaGuru

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) porušila zákon o veřejných zakázkách v tendru na úklid, správu a ostrahu nemovitosti. Antimonopolní úřad vypsanou zakázku s předpokládanou hodnotou 6,5 milionu korun zrušil, zjistila ČTK z jeho webových stránek.

Advokátní kancelář RRTV se s rozhodnutím úřadu neztotožňuje, podle ní zákon porušen nebyl.

RRTV tendr na čtyři roky vypsala loni v říjnu. Přihlásilo se deset firem, z nichž čtyři vyřadila.

Tendr původně vyhrála společnost Forcorp group, zakázku ale napadly u ÚOHS dvě další společnosti, které tvrdily, že tendr nebyl vypsán dostatečně jasně.

To následně potvrdil i ÚOHS. "Důvodem je mimo jiné fakt, že nabídky jednotlivých uchazečů zahrnovaly různý rozsah předmětu plnění v rozmezí od 19.032 hodin do 28.608 hodin. Úřad je toho názoru, že zadavatel měl konkrétní počet hodin uvést již v zadávací dokumentaci a nikoliv dodatečně přepočítávat nabídkové ceny," uvedl v rozhodnutí ÚOHS.

Podle úřadu chyby v zadávací dokumentaci vedly k tomu, že RRTV obdržela vzájemně neporovnatelné nabídky. "Následné hodnocení nabídek tak fakticky nebylo ani možné," napsal v rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj. Kromě zrušení tendru má RRTV zaplatit náklady řízení 30.000 korun.

RRTV pověřila činnostmi souvisejícími se zadávacím řízením advokátní kancelář. Podle advokáta Zdeňka Hromádky byl předmět a rozsah veřejné zakázky v zadávací dokumentaci vymezen dostatečně konkrétně i uvedením rozsahu poskytování služeb v jednotlivých dnech a celkovou předpokládanou dobou poskytování služeb. To podávalo dostatečné podklady pro stanovení jednoznačného počtu hodin plnění jednoduchým výpočtem, dodal.

"K porušení zákona o veřejných zakázkách v dané věci tedy nedošlo. Zadávací dokumentace v žádném případě neobsahovala chybné údaje. Věc není skončena, nadále běží a RRTV využívá dostupné a obvyklé opravné prostředky, zejména tradiční žalobu ve správním soudnictví, k tomu, aby rozhodnutí ÚOHS zvrátila. Žaloba proti předmětnému rozhodnutí ÚOHS je nyní připravována a bude podána v zákonné lhůtě příslušnému soudu," uvedl Hromádka.

-čtk-