Murdochova News Corp. odškodní 19 obětí odposlechů

čtvrtek, 19. ledna 2012, 12:36 Aktuality MediaGuru

Mediální společnost Ruperta Murdocha News Group Newspapers přistoupila na odškodné 19 obětem odposlechů. Jsou mezi nimi herec Jude Law a fotbalista Ashley Cole. Rozhodnutí bylo zveřejněno při dnešním zasedání soudu v Londýně. 

News Group vydává bulvární deník The Sun a byla vydavatelem bulvárního nedělníku News of the World (NoW), který Murdoch kvůli skandálu kolem odposlechů loni v červenci uzavřel. Již před soudním slyšením vydala společnost prohlášení, podle něhož přistoupila na odškodné "na základě toho, že vedoucí představitelé firmy věděli o nepravostech a snažili se je utajit tím, že klamali vyšetřovatele a likvidovali důkazy". 

Celá aféra propukla v roce 2007, kdy byl za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér NoW Clive Goodman. Vedení Murdochovy společnosti tehdy zdůrazňovalo, že šlo o iniciativu izolovaného reportéra. 

Skandál pak s plnou silou propukl loni v červenci, kdy se ukázalo, že NoW nechaly odposlouchávat hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Řada známých osobností podala na Murdochovy listy kvůli odposlechům žaloby. 

Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření, které vedlo k uzavření NoW. Murdoch, který má v Británii také list The Times a nedělník The Sunday Times, se musel kvůli aféře rovněž vzdát převzetí televize BSkyB.

-čtk-