SZIF vypsal nový tendr na podporu značky Klasa

úterý, 07. února 2012, 17:14 Aktuality MediaGuru

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vypsal nový tendr na komunikační podporu značky Klasa, kterou dostávají kvalitní tuzemské potravinářské výrobky. Předpokládaná hodnota této zakázky činí 310 milionů korun. ČTK dnes informaci získala v databázi veřejných zakázek. SZIF loni tendr na komunikační podporu značky Klasa kvůli námitkám jednoho z uchazečů zrušil a rozhodl se vypsat nové výběrové řízení. 

"Předmětem veřejné zakázky je uzavření rámcové smlouvy na poskytování služeb v oblasti marketingové, mediální a PR kampaně směřující ke komunikační podpoře značky Klasa v období druhého pololetí roku 2012 a v roce 2013," stojí v oznámení SZIF. Zájemci mohou nabídky posílat do 28. března, přičemž obálky s nabídkami budou otevřeny o den později v pražské centrále fondu. 

Fond zakázku na roky 2012 a 2013 poprvé vyhlásil loni v říjnu, avšak krátce na to se objevily námitky. "Při kontrole jsme zjistili, že by nebyla dodržena zákonná lhůta pro vyřízení případných dotazů jednotlivých účastníků. Je to spíše formální záležitost, ale pro jistotu jsme to zrušili," uvedl již dříve mluvčí SZIF Petr Hlavatý. 

Národní značku kvality Klasa uděluje ministr zemědělství kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům od roku 2003. Ročně jde na její podporu 160 až 170 milionů korun. Známku Klasa má na obalech už více než 1350 potravinářských výrobků od 231 výrobců, nejvíce maso a mléčné výrobky. Ocenění získá zhruba 100 výrobků ročně, ale některé zase ubývají a někteří ho nechtějí prodlužovat. 

Loni MZe Klasu podpořilo 168 miliony korun. "Kromě vyššího zájmu kupujících si výrobci pochvalují i lepší přístup obchodních řetězců. A to je také důvod, proč chce ministerstvo zemědělství vzhledem k velmi dobrým výsledkům tento způsob oceňování potravin dále rozvíjet," uvedl již dříve ministr zemědělství Petr Bendl. 

Další dvě propagační kampaně na regionální potraviny, které organizuje Potravinářská komora a SZIF, mají letos stát několik desítek milionů korun. Na propagaci potravin s evropskou ochrannou známkou Potravinářská komora vybrala agenturu Dorland, která se jako jediná zúčastnila výběrového řízení. Druhá soutěž, kterou vypsal SZIF na propagaci krajových specialit, ještě vítěze nemá. 

Dorland už v roce 2008 získala od ministerstva zemědělství pod vedením tehdejšího místopředsedy ODS Petra Gandaloviče zakázku na tříletou kampaň Ryba domácí, která měla za 150 milionů od EU propagovat spotřebu domácích ryb. Hned od začátku se však na kampaň snesla kritika. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Nejvyššího kontrolního úřadu byl při zadávání této zakázky porušen zákon o veřejných zakázkách, navíc byla reklama přes výši svého rozpočtu poměrně málo viditelná. 

Firma Dorland patří Lucii Češpivové, která má podle Hospodářských novin dobré vazby na ODS i stát. Firmy, které vlastní nebo v nich působí, tiskly třeba některé předvolební materiály či časopis pro ODS. Podařilo se jí také v roce 2007 získat marketingové zakázky za více než 30 milionů korun od státního podniku Lesy ČR.

-čtk-