Bella: Expanze Piana bude letos pokračovat

čtvrtek, 22. března 2012, 08:16 Aktuality, Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Slovenský internetový odborník a šéf společnosti Piano Media Tomáš Bella dnes na londýnské mezinárodní konferenci o měnícím se světě médií řekl, že projekt jeho firmy společných placených systémů pro zpravodajské weby by se už letos měl rozšířit do tří evropských zemí a příští rok ještě do dalších pěti zemí. Celkem by tedy letos měl být v pěti a příští rok v deseti státech.

Bella připomněl, že projekt začal na Slovensku a ve Slovinsku, kde podle jeho přesvědčení už za necelý rok fungování dokázal, že navržený model funguje, přinese vydavatelům dodatečné peníze, ale současně nezmenší návštěvnost, která je důležitá kvůli reklamě.

"Lidé si nekupují zprávy, ale kupují si klid mysli - jistotu, že budou mít k obsahu přístup, kdykoli ho budou chtít." Druhým klíčovým prvkem projektu je, že nežádá po klientech mikroplatby za jednotlivé články. "Hledali jsme způsob, který by byl pro uživatele co nejjednodušší. Nejvhodnější nám připadalo to, jak fungují kabelové televize," vysvětlil.

Mezi řečníky na dvoudenní konferenci je generální ředitel skupiny Economist Andrew Rashbass, podle jehož názoru je hlavní záležitostí pro dnešní média, ale třeba i inzerenty, důvěra. Musejí se o ni u svých čtenářů, diváků či posluchačů zasloužit, protože už ji nelze koupit.

Podle jeho přesvědčení jsou technologie jen nástrojem, ale rozhodující obsah. "Nikdo neřekne - obsah za nic nestojí, ale ta aplikace je úžasná, a tak budu číst Guardian," upozornil. Šéfredaktor Guardianu Alan Rusbridger řekl že změny ve světě médií jsou nyní tak rychlé, že jim, inzerentům i uživatelům hrozí, že se v nich ztratí.

Pokud jde o platební modely médií, shodli se účastníci dopolední panelové diskuse, že není vhodný zcela uzavřený přístup, kdy je za poplatek vše. "Tím se dostanete z vyhledávačů, vypadnete z mapy sociálních médií a přestanete veřejnost na internetu zajímat," řekl Nick Blunden ze skupiny The Economist. Pro většinu zástupců médií dává podle něj větší smysl kombinace volného a placeného a využívání sociálních médií. 
Projekt Piano umožňující vydavatelům na internetu účtovat předplatné za vybrané sekce médií nebo specifické služby funguje nyní na Slovensku a ve Slovinsku. Je jedním ze způsobů, jak se vydavatelé snaží omezit poskytování služeb zadarmo a získat platby za poskytnutý servis. V České republice se zatím neprosadil a vydavatelé řeší tento problém individuálně.

Konferenci "Changing Media Summit" pořádá britský deník Guardian každý rok pro zástupce předních světových médií. Letos jsou jejími hlavními tématy změny a zlomy ve vývoji médií. Krátce po zahájení byla konference nějakou dobu na prvním místě mezi globálními trendy na mikroblogovací síti Twitter.

-čtk-