Česká spořitelna bude také spravovat finance ČT

pondělí, 12. března 2012, 07:40 Aktuality MediaGuru

Česká spořitelna uspěla s námitkou proti svému vyřazení z tendru České televize na bankovní služby. Spořitelna se tak rozdělí o spravování financí ČT v celkové výši 3,7 miliardy s dalšími dvanácti bankovními ústavy, které v soutěži vypsané na konci loňského roku uspěly. Informuje o tom pondělní vydání deníku E15.

"V zájmu transparentnosti výběrového řízení jsme námitce 1. března vyhověli," řekla E15 mluvčí ČT Michaela Fričová.

ČT hledala v tendru banky pro dvě oblasti: vedení běžných účtů a zhodnocení volných peněžních prostředků. Nabídka spořitelny byla původně hodnotící komisí v části tendru pro vedení běžných účtů vyřazena kvůli nesrovnatelnosti se zadáním. V části tendru týkající se depozit její nabídka sice zadání vyhověla, ale skončila "pod čarou". Kromě České spořitelny byla vyřazena také GE Money Bank.

V tendru původně zvítězilo 12 bank, z toho pět v obou částech soutěže: Volksbank, PPF banka, Komerční banka, UniCredit Bank a Raiffeisenbank. Mezi vítězi jsou i bankovní ústavy ČSOB, J&T Banka, ING Bank nebo LBBW Bank.

Peníze bude management ČT rozdělovat mezi banky podle vlastního uvážení. "Finanční ředitel Milan Cimirot má za úkol přijít s návrhem, jak postupovat," řekl E15 ředitel televize Petr Dvořák.

Díky rozdělení peněz mezi bankovní ústavy ČT plánuje, že ušetří ročně na poplatcích asi dva miliony korun. "Dalším cílem bylo zajistit rozumné úročení peněz, které má dnes ČT na účtu a nebude je ve střednědobém horizontu potřebovat. Depozita byla dělána v minulosti jen sporadicky a v menších částkách," doplnila Fričová.

Bankovní tendr ČT vypsala na konci loňského roku. Doba zakázky je dva roky a ČT stanovila její objem předběžně na 990.000 korun. Vítězné banky budou disponovat řádově stamiliony korun.

Vysoké rezervy ČT vznikly zvýšením koncesionářských poplatků na 135 korun měsíčně v roce 2005. Tyto prostředky jsou ale v posledních letech ohroženy nepříznivým vývojem hospodaření ČT, kdy ředitelé Jiří Janeček a Petr Dvořák začali z rezerv čerpat stamiliony na provoz veřejnoprávní stanice, dodala E15.

-čtk-