ČRa otestují televizi v HD ve čtyřech městech

pátek, 16. března 2012, 08:06 Aktuality MediaGuru

České Radiokomunikace budou od poloviny roku vysílat televizní programy ve vysokém rozlišení HD ve čtyřech největších městech. Nekomerční test má trvat 18 měsíců, musí ho ještě povolit Český telekomunikační úřad.

Testovací vysílání v systému DVB-T2 Radiokomunikace nasadí z televizních vysílačů Praha - město, Ostrava - Hošťálkovice, Brno - Hády a Plzeň - Krkavec. HD signál si bude moci bezplatně naladit každý, kdo má set-top box nebo televizor vybavený pro standard DVB-T2. HD vysílání už firma loni otestovala v Praze, Českých Budějovicích a Jihlavě.

"DVB-T2 standard umožní vysílání obrazu ve vysokém rozlišení tak, aby bylo naplněno neustálé volání diváků po vyšší obrazové kvalitě, který přechod na současné digitální sítě nemohl nabídnout. Zároveň dojde ke srovnání vývoje zemské platformy s okolními zeměmi, kde se již v DVB-T2 standardu vysílá," uvedl generální ředitel ČRa Kamil Levinský.

Během testu by podle Levinského ČTÚ a další orgány mohly připravit detailní strategii přechodu na DVB-T2 včetně vyhlášení výběrového řízení na frekvenční sady.

-čtk-