Senátní výbor je proti omezování billboardů

úterý, 13. března 2012, 15:16 Aktuality MediaGuru

Senátní výbor pro dopravu odmítl omezování reklamních billboardů kolem všech silnic, jak to navrhla sněmovna. ČTK to řekla místopředsedkyně výboru Veronika Vrecionová (ODS), která neprosadila kompromisní návrh na omezení billboardů jen podél dálnic a hlavních silničních tahů. Návrh chce ale uplatnit ještě ve středu při projednávání novely o pozemních komunikacích na schůzi Senátu.

Výbor se proti omezování billboardů během nadcházejících pěti let postavil na návrh Karla Korytáře (ČSSD), podle něhož je nové omezení spojeno s rizikem arbitráží proti ČR ze strany reklamních agentur a provozovatelů billboardů. Omezení by prý podle kritiků navíc vychýlilo poměry na reklamním trhu ve prospěch firmy, která má pronajaty reklamní plochy na budovách.

Vrecionová by chtěla zachovat billboardy u místních komunikací a silnic II. a III. třídy a omezit jejich výskyt podél hlavních tahů, kde jsou z hlediska bezpečnosti dopravy nejrizikovější. Sněmovnou schválená verze by podle ní vedla k výpadkům pro státní rozpočet na příjmech z daní a pro obecní rozpočty na příjmech z pronájmu pozemků. 
Za razantní omezení se naopak přimlouvala nejen dopravní policie, ale také třeba Autoklub ČR. Upozorňují na to, že řada současných billboardů sice nesplňuje zákonné podmínky pro jejich umístění, ale je obtížné je zrušit. Vrecionová upozornila na to, že pokud by se Senát přiklonil ke Korytářovu návrhu, sněmovna by v opakovaném hlasování na předloze nic nezměnila.

-čtk-