Senát chce omezit prezidentskou kampaň

pátek, 27. dubna 2012, 07:40 Aktuality MediaGuru

Zákaz politické propagace v komerčních médiích Senát asi navrhne rozšířit i na prezidentské kandidáty. Počítá s tím novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, kterou předložili senátoři ODS kvůli zavedení přímé volby hlavy státu. Horní komora dnes v prvním kole předlohu podpořila. Před dalším schvalováním novelu projedná senátní kulturní výbor a mediální komise. 

Cílem novely je vytvořit rovné podmínky pro prezidentské kandidáty, uvedl předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS). "V komerčních médiích by rozhodovaly finance, a pak by mohl vítězit kandidát, který má nejvíce prostředků, což by neprospělo demokracii v této republice," prohlásil. 

Senátor připomenul, že uchazeči o prezidentský úřad budou mít ze zákona vymezen v době před volbami rovným dílem čas ve veřejnoprávních médiích. Stanovit to má prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta, který teprve projednává Poslanecká sněmovna. 

Platný zákon stanoví, že provozovatelé médií nesmí vysílat "obchodní sdělení politických stran a hnutí a obchodní sdělení nezávislých kandidátů na poslance, senátory nebo členy zastupitelstva územního samosprávného celku, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak". Podle novely by do tohoto výčtu měli nově přibýt kandidáti na prezidenta.

-čtk-