Svoboda médií v Česku je světově na 25. místě

středa, 02. května 2012, 07:38 Aktuality MediaGuru

Svoboda médií ve světě poprvé po osmi letech neklesla. Vyplývá to podle agentury AP z žebříčku, který dnes za loňský rok zveřejnila americká nevládní organizace Freedom House. Loni se svoboda tisku zlepšila například v Barmě a severní Africe. Největší svobodu požívají novináři v západních demokraciích včetně České republiky, která má podle Freedom House svobodu tisku na úrovni Kanady. Do kategorie jen částečně svobodných sdělovacích prostředků se propadlo například Maďarsko.

Globálně se loni svoboda médií příliš neměnila. Zhroucení nebo uvolnění autoritářských režimů však umožnilo rozšíření svobody pro novináře v zemích jako jsou Egypt, Libye a Tunisko, které jsou mezi zeměmi s částečně svobodnými médii. Barma patří navzdory mírnému zlepšení stále mezi nejhůře hodnocenými zeměmi.

Jako obvykle se nejlépe umístily západní demokracie, které většinou patří do kategorie "svobodných" zemí. Zcela v čele žebříčku Freedom House je trojice severských zemí Finsko, Norsko, Švédsko. Česká republika je na sdíleném 25. místě - těsně za Spojenými státy - společně s Kanadou, Barbadosem a Kostarikou. Slovensko je na 31. příčce spolu s Rakouskem, Británií či Austrálií. Za sebou nechaly země jako Francie, Španělsko, Polsko nebo Slovinsko.

USA si mírně pohoršily kvůli omezování práce žurnalistů pokrývajících protesty hnutí Okupujte Wall Street.

V kategorii zemí s jen částečně svobodnými médii jsou například Itálie, Maďarsko a balkánské státy. Itálie si přitom mírně polepšila díky rezignaci mediálního magnáta Silvie Berlusconiho z funkce premiéra. Jeho vliv je však údajně stále velký.

Maďarsko se do skupiny států s částečně svobodnými médii propadlo kvůli "soustředěnému úsilí konzervativní vlády premiéra Viktora Orbána získat kontrolu nad právním a regulačním rámcem pro média".

Zpráva zmiňuje zřízení maďarského Národního úřadu pro ochranu údajů omezujícího přístup k informacím, neudílení frekvencí kritickým rozhlasovým stanicím, množící se zprávy o cenzuře a autocenzuře ve veřejnoprávních médiích i zhoršené ekonomické podmínky pro provozování nezávislých médií. Maďarská vláda zprávu označila za zaujatou.

Mezi zeměmi s nesvobodnými médii je například na 172. příčce Rusko a na 187. Čínu s Barmou. Čínu, Rusko, Írán a Venezuelu uvádí zpráva Freedom House jako země, které vězní kritiky, zavírají redakce a stíhají novináře.

Žebříček 197 států uzavírají Írán, Bělorusko, Eritrea, Uzbekistán, Turkmenistán a Severní Korea.

-čtk-