Komerční TV asi budou na film dávat 150 mil. Kč

čtvrtek, 13. září 2012, 14:04 Aktuality MediaGuru

Komerční televize by měly od příštího roku na výrobu filmů přispívat do fondu kinematografie nejméně 150 miliony korun ročně. Vyplývá to z úprav vládního zákona o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, s nimiž dnes doporučil předlohu schválit sněmovní volební výbor, který má na starosti média. Odpovídá to dvěma procentům z obratu z vysílání reklamy, které mají komerční televize na tvorbu nových filmů dávat podle zákona o televizním vysílání, uvedl předseda výboru Václav Mencl (ODS).

Přispěvatelé budou moci nominovat své zástupce do nově vytvořeného dohlížecího devítičlenného výboru fondu, který má kontrolovat účelnost a hospodárnost poskytnutých příspěvků na filmové projekty. Budou kvůli tomu moci nahlížet i do příslušných materiálů, pokud tím nebude porušen autorský zákon nebo obchodní zákoník. Výbor to doporučil do zákona jednomyslně doplnit na návrh Ladislava Skopala (ČSSD).

"Výbor v žádném případě nebude kontrolovat uměleckou stránku věci," uvedla ředitelka odboru audiovize ministerstva kultury Helena Fraňková. Pokud by výbor odhalil vážná pochybení, věc by předal finančnímu úřadu, který by mohl uložit vrácení příspěvku a zaplacení penále do státního rozpočtu. "V žádném případě se nemůže stát to, že bude někdo prostředky vracet fondu," uvedla Fraňková. O poskytnutí příspěvku na filmové projekty má rozhodovat rada fondu.

Sněmovní výbor také doporučil, aby fond mohl nevyčerpané finanční pobídky převést do dalšího kalendářního roku, aniž by tím byla narušena rozpočtová pravidla. Ministerstvo financí s tím souhlasí, uvedl Mencl. O jeden hlas naopak nebyl schválen návrh předsedy poslanců TOP 09 a STAN Petra Gazdíka, aby stát do fondu dával stejnou sumu jako ostatní přispěvatelé. Fond má podobně jako dosud dostávat například jedno procento z každé prodané vstupenky do kina a také příspěvky ze zpoplatnění filmů, které spravuje, což by měl být příjem až 30 milionů korun.

Nový zákon má nahradit dosavadní zastaralou úpravu, která je podle ministerstva kultury neslučitelná se základními principy EU. Má umožnit nejen podporu výrobu filmů, ale také už jejich přípravu, aby se česká kinematografie stala konkurenceschopnou ostatním evropským. Podobný zákon platí třeba v Polsku, dodala Fraňková.

-čtk-