Novela o zákazu hlasité reklamy je ve třetím čtení

čtvrtek, 20. září 2012, 07:51 Aktuality MediaGuru

Během příštího roku by v Česku mohl platit zákaz hlasité reklamy v televizním vysílání. Za jeho porušení by hrozila pokuta až pět milionů korun. Počítá s tím poslanecká novela, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Detaily k zákazu má podle předlohy stanovit vyhláškou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákaz se má vztahovat také na znělky oddělující reklamu, teleshopping nebo označení sponzora od ostatních vysílaných pořadů.

Rada pro vysílání má stanovit vyhláškou také podrobnosti k regulaci hlasitosti vysílané reklamy. Spoluautor novely Václav Mencl (ODS) uvedl, že novela má regulovat pouze vstup hlasité reklamy, nikoli filmů a ostatních pořadů. Novela se podle Mencla dotkne komerčních televizí, neboť veřejnoprávní Česká televize hlasitou reklamu už ze svého vysílání sama odstranila a hlasitost svého vysílání sjednotila.

Komerční televize budou mít po přijetí novely sedm měsíců na to, aby se novým pravidlům přizpůsobily. Stejně tak i výrobci reklamy. Zákaz hlasité reklamy by tak mohl začít platit zhruba v polovině příštího roku.

Návrh ukládá provozovatelům televizního vysílání povinnost zajistit to, aby hladina hlasitosti vysílání reklamy, teleshoppingu a označení sponzora byla "v souladu s technickou specifikací stanovenou vyhláškou" rady pro vysílání. Neměla by tak být vyšší než hlasitost předcházejícího i následujícího vysílání. Podnětem k novele byly dlouhodobé stížnosti televizních diváků.

Rada pro vysílání by také ukládala pokuty a dohlížela na dodržování zákazu. Autoři předlohy odhadují, že by se kvůli tomu výdaje rady zvýšily o asi 200.000 korun na novou techniku.

-čtk-