Reklama na lihoviny je po čas prohibice zakázaná

úterý, 18. září 2012, 11:05 Aktuality MediaGuru

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém úterním zasedání přijala stanovisko ke komerční prezentaci lihovin s vyšším než 20% obsahem alkoholu. Vzhledem k platnosti vládního nařízení, které prodej takovýchto lihovin v souvislosti s několika úmrtími zakazuje, konstatovala, že po dobu platnosti vládního nařízení je šíření reklamy v televizním a rozhlasovém vysílání na zmíněné lihoviny zakázané.

„Na lihoviny specifikované v Mimořádném opatření se tedy právě proto, že Mimořádné opatření zakazuje jejich prodej, vztahuje zákaz reklamy podle §2, odst. 1 písm. a) zákona č. 40/1995 Sb. Reklamu na lihoviny specifikované v Mimořádném opatření nelze po dobu jeho trvání šířit v televizním a rozhlasovém vysílání a prostřednictvím audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání,“ praví se ve stanovisku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Za reklamu na lihoviny s obsahem 20 a více procent alkoholu se v Česku loni vynaložilo asi 442,5 milionu korun (hrubé investice). To je zhruba třetina celkových výdajů za reklamu na alkoholické nápoje, které loni dosáhly zhruba 1,3 miliardy korun., vyplývá z dat společnosti Admosphere.

Už v neděli stáhla Česká televize (ČT) na základě upozornění serveru Lidovky.cz reklamu na Pražskou vodku, kterou následovaly i další spoty na tvrdý alkohol. "ČT si je plně vědoma mimořádnosti situace a v souladu s nařízením ministra zdravotnictví zareagovala tak, že dočasně stáhla ze svého vysílání všechny reklamy na alkohol s vyšším procentem než 20 procent," uvedla mluvčí ČT Michaela Fričová.

K dnešnímu rozhodnutí RRTV se veřejnoprávní ani komerční televize zatím oficiálně nevyjádřily. "Nyní je ještě zcela předčasné cokoli v tomto směru komentovat," řekl ČTK například vedoucí oddělení PR FTV Prima Václav Mazánek.

Žádné oficiální vyjádření zatím neplánuje ani Rada pro reklamu (RPR). "Rozhodnutí RRTV akceptujeme, ale nebudeme k tomu vydávat žádné stanovisko. Zareagovali bychom až v případě konkrétní stížnosti," řekl ČTK výkonný ředitel RPR Ladislav Šťastný.

-mav-, -čtk-