Systém zpoplatnění webů Piano zahájil v Polsku

pondělí, 03. září 2012, 02:35 Aktuality MediaGuru

 Šest polských vydavatelských domů a veřejnoprávní rozhlas dnes spustily systém zpoplatnění přístupu k obsahu webu Piano. Informovala o tom společnost Piano Media. Po Slovensku a Slovinsku jde o třetí zemi, kde slovenský projekt začal fungovat.

"Přes systém Piano mají (polští uživatelé internetu) přístup k službám na 42 webových stránkách v 119 sekcích," uvedla společnost. Kromě polského rozhlasu do Piana vstoupily tři celostátní deníky včetně webu listu Gazeta Wyborcza, dále 20 regionálních novin a 15 časopisů.

Polsko s 38 miliony obyvatel a více než 19 miliony uživatelů internetu, představuje pro Piano dosud největší trh. Projekt se v zemi rozběhl sedm týdnů poté, co Piano Media ohlásila spolupráci s tamními médii. "Předregistrace byly nad očekávání dobré. Pokud se nám bude dařit v Polsku podobně jako na Slovensku a v Slovinsku, výsledky splní naše očekávání," doplnil šéf Piano Media Tomáš Bella. Počet platících klientů firma nezveřejňuje.

Za přístup k placené části obsahu portálů, o jejíž rozsahu rozhodují samotná média, zájemci zaplatí 19,90 zlotých (necelých 120 korun) měsíčně. Poplatek je srovnatelný s cenou Piana ve Slovinsku, ve srovnání se Slovenskem je o pětinu vyšší.

Provozovatel Piana uvedl, že v současnosti jedná s vydavateli v 11 evropských zemích. Do konce letošního roku plánuje firma vstoupit na další trh. S expanzí do Česka podle dřívějších informací kvůli zdrženlivému postoji tamních vydavatelů zatím nepočítá.

Podle médií z Piana vystupuje slovenský web Huste.tv. Provozovatel televize Joj, společnost Mac TV, hodlá přístup k tomuto portálu s videi zpoplatnit ve vlastní režii. Vlastní systém zpoplatnění provozuje také nejsledovanější televize Markíza na svém portálu Voyo.sk.

-čtk-